Reklama

Reklama

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi prowadzącej do klasztoru Nazaretanek w Komańczy. „To bardzo ważna inwestycja”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Klasztor Sióstr Nazaretanek to najważniejszy punkt na mapie turystycznej Komańczy. Od teraz dojście i dojazd do obiektu będzie znacznie ułatwiony i bezpieczniejszy. Wszystko to, dzięki modernizacji drogi, która w ostatnich dniach została oficjalnie oddana do użytku. Oprócz nowej nawierzchni powstał również parking.

Modernizacja nawierzchni i budowa parkingu

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy to miejsce bardzo często odwiedzane, zarówno przez turystów, jak i liczne pielgrzymki. Ze uwagi na bezpieczeństwo, miejscowy samorząd podjął starania o modernizację drogi prowadzącej do tego obiektu. Ostatecznie założone plany przerodziły się w działania praktyczne i tak od końca sierpnia 2021 roku na odcinku drogi gminnej prowadzone były prace remontowe.

Po dziewięciu miesiącach udało się zakończyć inwestycję. W ramach zadania przebudowano nawierzchnię i infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną wraz z budową infrastruktury towarzyszącej. Ponadto wybudowano parking dla ponad 50 samochodów osobowych i 7 autokarów oraz jedne z najnowocześniejszych toalet w kraju.

Inwestycja została dofinansowana dzięki pozyskaniu środków budżetu państwa w kwocie 1 miliona 240 tysięcy złotych oraz środków z WFOŚ w Rzeszowie w kwocie 80 tysięcy złotych. Była to dla nas jedna z ważniejszych inwestycji. Z drogi korzystają pielgrzymi, a jest to ponad 50 tysięcy osób rocznie oraz turyści przemierzający Główny Szlak Beskidzki schodzący do schroniska PTTK, zlokalizowanego poniżej klasztoru

- informuje Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza.

Całkowita wartość przebudowanej drogi oraz wybudowanego nowego parkingu z nowoczesnymi toaletami wyniosła blisko 2,4 miliona złotych.

O klasztorze słów kilka

Fot. Gmina Komańcza
Klasztor funkcjonuje od maja 1928 roku. Powstał wówczas jako Dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu z siedzibą w Rzymie. W pierwszych miesiącach 1927 roku w wynajętym domu zamieszkało pięć sióstr, zajmując się głównie parafialnym kościołem i zakrystią. Drewniany dom z murowanym parterem w stylu szwajcarskim zaczęto budować na górskiej polanie. Budynek został położony na wysokości ok. 520 m n.p.m. Poświęcono go 12 sierpnia 1931 roku. W tym czasie połowę domu objęto klauzurą zakonną i przeznaczono dla sióstr zakonnych, zwykle przybywających tam z innych domów zakonnych celem poratowania zdrowia, głównie z uwagi na choroby płuc. Druga część domu została wydzielona dla przyjezdnych gości nie należących do Zgromadzenia, mających zamiar odpłatnego przebywania w pokojach celem spędzenia czasu w tym miejscu.

Podczas okupacji niemieckiej w klasztorze kwaterowali Niemcy. Równolegle siostry zakonne ukrywały poszukiwanych kapłanów i osoby pochodzenia żydowskiego, pomagały w ucieczce za granicę i kontaktowały z kurierami. W latach 1944–1948 podczas walk z partyzantami siostry nadal udzielały pomocy lekarskiej i charytatywnej potrzebującym. Przez rok – od października 1955 roku do 1956 roku w klasztorze internowany był prymas Stefan Wyszyński. W czasie pobytu, duchowny mieszkał na pierwszym piętrze w pokoju nr 5. Odwiedzający klasztor mają możliwość zwiedzenia pokoju prymasa, a także kaplicy, w której się modlił.

Miejsce owiane historią i wyciszeniem duchowym

Klasztor stoi dla wszystkich otworem o każdej porze roku. Jest to odpowiednie miejsce dla osób spragnionych ciszy – odpoczynku duchowego, potrzebujących przemyśleć wiele spraw w samotności przy dźwiękach strumyków i lasu.

Ten „dom jasny” dla wielu, którzy odwiedzili Komańczę pozostanie symbolem wizyty w jednym z najurokliwszych zakątków Polski. Jeśli, ktoś chciałby również odwiedzić to miejsce, istnieje taka możliwość.

Zdjęcie główne: Gmina Komańcza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE