reklama
reklama

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Olszanicy. Pamięć, tradycja i wspólnota [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Olszanicy. Pamięć, tradycja i wspólnota [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Olszanicy | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW cieniu historii i z pełnym poszanowaniem narodowej tradycji, mieszkańcy Olszanicy zebrali się, by wspólnie uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski – 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości, jak co roku, stały się okazją do refleksji nad przeszłością oraz współczesnym znaczeniem obywatelskiej jedności.
reklama

Obchody w Olszanicy rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Pocieszenia. Po jej zakończeniu uczestnicy, prowadzeni przez Ochotniczą Straż Pożarną w Olszanicy, przemaszerowali pod obelisk upamiętniający Konstytucję 3 maja, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Ceremoniał strażacki otworzył oficjalne obchody pod pomnikiem. Strażacy odnowili ślubowanie strażaka ochotnika, co podkreśliło wagę służby społecznej i zaangażowania lokalnej społeczności. Następnie odśpiewano hymn państwowy, a delegacje złożyły kwiaty, oddając hołd twórcom Konstytucji i wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność i niezależność Polski.

Refleksje o znaczeniu Konstytucji

Podczas uroczystości głos zabrał Robert Petka, zastępca wójta gminy Olszanica. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przypominając o jej historycznej wadze oraz współczesnym kontekście społecznym.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Tak jak każdego roku, tak i dzisiaj zebraliśmy się tutaj w ważną dla naszej Ojczyzny rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niepokoi fakt, że dzisiaj, 234 lata po tym wydarzeniu, Konstytucja stała się często narzędziem politycznej walki. To zjawisko niekorzystne, bo choć różnice zdań są naturalne, powinniśmy rozmawiać z szacunkiem i poszanowaniem godności drugiego człowieka

– mówił Robert Petka.

Podkreślił również wartość lokalnej wspólnoty, która w Olszanicy potrafi współpracować ponad podziałami, dając przykład zgodnego współistnienia samorządu, organizacji pozarządowych, instytucji i mieszkańców.

reklama

Historia pomnika 3 maja w Olszanicy

Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie Mariana Feresztyna, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i okolic. Przypomniał on zgromadzonym historię obelisku, który ma swoje korzenie w 1921 roku, kiedy to praojcowie mieszkańców ufundowali drewniany krzyż jako symbol upamiętniający Konstytucję. Ten pierwotny pomnik został zniszczony przez Sowietów w 1939 roku, a pamięć o nim przetrwała dzięki lokalnej społeczności.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

W 1990 roku, z inicjatywy śp. Kazimierza Skarbińskiego i wielu mieszkańców, którzy pamiętali o dawnym krzyżu, ufundowano nowy pomnik z okazji Konstytucji 3 maja. Dzięki zaangażowaniu syna Kazimierza, Stanisława, wojskowego z Krakowa oraz innych mieszkańców, udało się stworzyć trwały symbol naszej pamięci. W 2018 roku, z uwagi na zniszczenia poprzedniego obiektu, wspólnie z wójtem gminy zbudowaliśmy obecny, solidny obelisk

reklama

– mówił Marian Feresztyn.

Patriotyzm oczami najmłodszych

Obchody zakończyły się częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszanicy oraz Zespołu Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewali pieśni narodowe oraz zaprezentowali tradycyjny taniec – „Mazura”. Występy młodzieży podkreśliły rolę edukacji patriotycznej oraz znaczenie przekazywania wartości narodowych kolejnym pokoleniom.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo