Reklama

Reklama

Upamiętniono beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

  • W Komańczy odbyły się uroczystości związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas wydarzenia odbyła się msza święta oraz wyjątkowe koncerty.
  • Odsłonięto i poświęcono kamień upamiętniający beatyfikację kardynała.
  • Komańcza to nieprzypadkowe miejsce. To właśnie tu Prymas Tysiąclecia był przez rok internowany.

Upamiętniono beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

W minioną niedzielę, w Komańczy odbyły się uroczystości związane z beatyfikacją błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Mszę świętą w tej intencji odprawił Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal. Podczas obrzędu o oprawę muzyczną zadbał zespół SOUL Sanok, zaś koncert Pieśni Maryjnych wykonała Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod batutą dyrygenta Tomasza Chmiela oraz soliści: Magda Niedbała-Solarz i Paweł Kwinta.

Uroczystość połączona była z poświęceniem i odsłonięciem kamienia upamiętniającego to wydarzenie. Na monumencie mieszczącym się przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, wyryto specjalny napis: Soli Deo, czyli Samemu Bogu Cześć i Chwała. To cytat biblijny, który kardynał Wyszyński wybrał jako swoje zawołanie, kiedy przyjmował święcenia biskupie.

Komańcza to nie przypadkowe miejsce na uroczystość upamiętnienia beatyfikacji

Obchody miały miejsce w Komańczy nieprzypadkowo. To właśnie w tej małej miejscowości w Beskidzie Niskim w latach 1955-1966, decyzją władz komunistycznych Prymas Polski był internowany. W Klasztorze Sióstr Nazaretanek spędził rok w zamknięciu.

Proces beatyfikacji trwał 30 lat, a rozpoczął się 8 lat po śmierci Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę Jego internowania w Komańczy powstała Izba Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego założona przez siostry, która codziennie dostępna jest dla zwiedzających. Oprócz cennych eksponatów, można tam obejrzeć kaplicę, w której modlił się internowany kapłan oraz zobaczyć ciekawą ekspozycję archiwalnych zdjęć, pochodzących ze zbiorów sióstr Nazaretanek i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Autor: Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy