reklama

"Umyli" kościółek, by uroczyście świętować

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Gmina Komańcza

"Umyli" kościółek, by uroczyście świętować - Zdjęcie główne

Kościółek w Czystogarbie | foto Facebook/Gmina Komańcza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościKościółek w Czystogarbie na nowo zajaśniał. Mieszkańcy wyczyścili świątynkę, by móc uroczyście świętować V wieków istnienia swojej miejscowości.
reklama

W najlepsze trwają wstępne przygotowania do obchodów 500-lecia Czystogarbu. Jak podaje serwis prasowy gminy Komańcza, sołtys Jan Farbaniec, rada sołecka oraz mieszkańcy przystąpili do prac, podczas których m.in. oczyścili i zaimpregnowali zewnętrzną, drewnianą elewację kościoła, oraz wyczyszczono kamienne schody. Odbyło się także czyszczenie kostki brukowej i uzupełnienie piaskiem szczelin pomiędzy kostką przy kościele i na boisku sportowym oraz pielęgnacja żywopłotu rosnącego wokół kościoła.

Początki tej urokliwej wsi, na przestrzeni wieków zwanej Czustohorb, Czystohorba, Horb czy też Górna Wieś, a od lat 80-tych XX wieku Czystogarb, sięga XVI wieku. Pierwszym właścicielem wsi był prawdopodobnie Mikołaj Herburt Odnowski. Pod koniec XIX - wieku wioskę zamieszkiwało ponad 700 osób a na jej terenie znajdowało się ponad 100 domostw. Dla porównania - według danych na koniec 2011 na ogólną liczbę 276 mieszkańców było 124 kobiety i 152 mężczyzn.

reklama

Fot. Facebook/Gmina Komańcza

Co ciekawe, po zakończeniu I wojny światowej, w okresie od listopada 1918 roku do stycznia 1919 roku, Czystogarb należał do powstałej na skutek zawirowań społeczno - politycznych w tym rejonie, buforowej w stosunku do Zachodnio - Ukraińskiej Republiki Ludowej, tzw. Republiki Komańczańskiej ze stolicą w Komańczy.

W końcu II wojny światowej zostali w całości przesiedleni na terytorium włączonej do ZSRR Ukrainy w ramach umowy o wymianie ludności. W czasie akcji przesiedleńczej doszło do potyczki między wojskiem kierującym operacją a działającym w tym rejonie oddziałem UPA. Obecnie jedyną pamiątką po dawnych mieszkańcach Czystogarbu jest cmentarz i kapliczka. Współcześnie Czystogarb jest osadą o charakterze rolniczym.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama