reklama

Udaremniono próbę przemytu na przejściu granicznym w Krościenku. Kierowca przewoził kieł morsa arktycznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Udaremniono próbę przemytu na przejściu granicznym w Krościenku. Kierowca przewoził kieł morsa arktycznego - Zdjęcie główne

foto Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościFunkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili próbę przemytu na przejściu granicznym w Krościenku rzeźbionego kła mora arktycznego. Do podobnego zdarzenie doszło również w Medyce, jednak tam mundurowi zarekwirowali torebkę z krokodyla syjamskiego.
reklama

Mundurowi Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Krościenku, w powiecie bieszczadzkim, w trakcie sprawdzania samochodu osobowego, po kierowaniu do kontroli szczegółowej, ujawnili rzeźbionego kła. Przedmiot znajdował się na siedzeniu, pomiędzy bagażnikami. Zgodnie z ekspertyzą okazało się, że jest to kieł morsa arktycznego. Za popełniony czyn, wszczęto wobec kierowcy sprawę karno-skarbową i zajęto 1500 złotych na poczet grożącej kary grzywny.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Do podobnego zdarzenia doszło w Medyce. Funkcjonariusze udaremnili próbę przemytu torebki ze skóry krokodyla. Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie kontrabanda ukryta była w jednej z przesyłek, a pojazd, w którym znajdował się ukryty przedmiot, został skierowany do szczegółowej pod kątem możliwości stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie przemieszczania gatunków zagrożonych.

reklama

W trakcie konsultacji potwierdzono, że jest to torebka ze skóry krokodyla syjamskiego. Dodatkowo, boki, uchwyt oraz spód torebki był wykonany ze skóry kolejnego zagrożonego gatunku zwierzęcia: jaszczurka z rodziny waranowatych. W związku z brakiem wymaganych zezwoleń na przywóz tego okazu, powiadomiono Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Przemyślu, który zlecił przeprowadzić czynności w sprawie

– dodaje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem

Zarówno krokodyl syjamski, warany, jak i mors arktyczny podlegają ochronie, zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Jej celem jest kontrolowanie handlu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia, zapobiegając niekontrolowanemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych.

reklama

Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska. Zgodnie z przepisami prawnymi, zakaz dotyczy nie tylko żywych zwierząt i roślin, lecz także przedmiotów wykonanych z ich materiałów czy wyrobów, które wykorzystują ich części, takie jak trofea, skóry, ubrania, biżuteria, czy nawet żywność, leki czy wyroby z substancji takich jak kość słoniowa, rogi nosorożca czy drewno

– przekazuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Nielegalny przewóz przez granice Unii Europejskiej oraz handel wewnątrzwspólnotowy przedmiotami gatunków zagrożonych wyginięciem jest zgodnie z przepisami krajowymi przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama