reklama
reklama

To niepowtarzalna atrakcja turystyczna. Robienie tam zdjęć jest zakazane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

To niepowtarzalna atrakcja turystyczna. Robienie tam zdjęć jest zakazane - Zdjęcie główne

Jezioro Solińskie | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPod powierzchnią jednego z najpiękniejszych jezior w Polsce kryje się konstrukcja o imponującej skali i intrygującej historii. Mało kto wie, że w Bieszczadach można zejść kilka metrów pod dno jeziora i poczuć potęgę dwóch milionów ton betonu.
reklama

Jezioro Solińskie, rozciągające się w malowniczym krajobrazie Bieszczadów, to nie tylko jedna z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, ale i centrum fascynującej infrastruktury hydrotechnicznej. Kluczową rolę pełni tu zapora wodna w Solinie, najwyższy tego typu obiekt w kraju. Mierzy blisko 82 metry wysokości i 664 metry długości. Dzięki niej powstało jezioro o linii brzegowej liczącej prawie 160 kilometrów.

reklama

Zakończona w 1968 roku budowa zapory była ogromnym wyzwaniem technicznym i logistycznym. Do jej wzniesienia wykorzystano 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, co pochłonęło 1,7 miliona ton kruszywa i 200 tysięcy ton cementu. Sam obiekt waży około dwóch milionów ton, a prace przy jego budowie wykonywało około dwóch tysięcy robotników.

Zwiedzanie dostępne tylko w określonych terminach

Choć zapora zachwyca z zewnątrz, równie fascynujące okazuje się jej wnętrze, dostępne dla zwiedzających w wybranych terminach. Jak informuje PGE Energia Odnawialna, w długi weekend majowy oraz podczas weekendów maja możliwe jest indywidualne zwiedzanie elektrowni. W dniach 1 i 2 maja wycieczki będą odbywać się od rana do popołudnia, w określonych godzinach: 09:30, 10:00, 11:00, 11:30, 12:30, 13:00, 14:00 i 15:30. 3 maja zaplanowano mniej tur – o godzinie 09:30, 11:00, 12:30 i 14:00. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy zgłosić się osobiście do Centrum Energii Odnawialnej najpóźniej 10 minut przed rozpoczęciem wybranej godziny. Tam dokonuje się również opłaty za bilet, który po zakupie nie podlega zwrotowi. Bilet można też zakupić online pod tym linkiem.

reklama

 

Sześć metrów pod dnem jeziora

Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego filmu edukacyjnego, wyjaśniającego mechanikę działania zapory i procesy, jakie zachodzą w jej wnętrzu. Następnie uczestnicy mają okazję zobaczyć stare turbiny, dwa znajdujące się na terenie obiektu helikoptery, a także halę maszyn. Kulminacyjnym punktem wycieczki jest zejście do najniższej galerii serwisowej, około sześć metrów pod dno Jeziora Solińskiego.

To miejsce budzi silne wrażenia. Z jednej strony techniczne wyrafinowanie: urządzenia nieustannie monitorujące ciśnienie, temperaturę i naprężenia konstrukcji. Z drugiej świadomość przebywania pod ogromną masą betonu, za którym znajdują się dziesiątki metrów wody. Wyobraźnia zaczyna pracować intensywnie, nadając przestrzeni wyjątkową dramaturgię.

reklama

Warunki techniczne i organizacyjne

Ze względu na warunki panujące wewnątrz zapory, każdy uczestnik wycieczki musi nosić kask ochronny, wliczony w cenę biletu. Warto również pamiętać o odpowiednim ubiorze: stała temperatura w środku wynosi około 7 stopni Celsjusza, przy niemal 100-procentowej wilgotności. Niezbędne jest także wygodne obuwie. Trasa zwiedzania obejmuje pokonanie około 100 schodów w dół oraz kolejnych 100 w górę.

Pełnoletni uczestnicy muszą posiadać przy sobie dokument tożsamości, w tym między innymi akceptowalną wersję cyfrową (np. w aplikacji mObywatel). Zwiedzający muszą też liczyć się z ograniczeniami wnoszenia rzeczy, bowiem na teren zapory nie można zabrać torebek, plecaków, saszetek, wózków ani żadnych przedmiotów niebezpiecznych.

reklama

Całkowity zakaz fotografowania i filmowania

Jedną z zasad obowiązujących wewnątrz zapory jest całkowity zakaz fotografowania i nagrywania filmów. Podczas zwiedzania należy wyłączyć telefony komórkowe. Obowiązuje również zakaz wprowadzania zwierząt.

Choć dla wielu może to być ograniczenie, zakaz ten służy zapewnieniu bezpieczeństwa, ochronie infrastruktury oraz sprawnemu przebiegowi zwiedzania.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo