reklama

Symboliczne otwarcie źródełek mineralnych w Lesku. "To miejsce z historią i wielkim potencjałem" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPo generalnym remoncie, źródełka mineralne w Lesku stały się chętnie odwiedzanym miejscem przez lokalnych mieszkańców, ale i turystów zmierzających w Bieszczady. „Źródełka to miejsce z historią, ale i ogromnym potencjałem” – podkreślał Adam Snarski, burmistrz Leska podczas symbolicznego otwarcia.
reklama

Bez wątpienia źródełka mineralne to jedno z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas pobytu w Lesku. Zwłaszcza teraz, gdy przeszło ono generalną rewitalizację, która sprawia, że cały teren zachwyca swoim wyglądem. W ramach prac zamontowano tężnię solankową, wiatę rekreacyjną, ławki parkowe z koszami na śmieci czy krąg ogniskowy. Dodatkowo odwiedzający mogą przeczytać o historii miejsca na tablicy informacyjnej. W celu zapobiegania wandalizmowi zainstalowano monitoring.

Czynnik ilości lat wśród mieszkańców jest dla mnie bardzo ważny, w tym jakie podejmujemy decyzje i inwestycje. Czekałem na tą chwilę bardzo długo, bo nie ukrywam swojej radości z tego, że to miejsce – do którego i ja mam ogromny sentyment – zostało wyremontowane. To miejsce z historią i wielkim potencjałem, ponieważ źródła powstały jeszcze przed wojną i gdyby nie wojna prawdopodobnie, miejsce to nazywałoby się Lesko Zdrój. Mam świadomość, że historia musi łączyć się ze współczesnością i potrzebami dzisiejszych mieszkańców

reklama

- powiedział Adam Snarski.

Burmistrz Leska zauważył, że w najbliższych planach jest ograniczenie ruchu samochodowego w rejonie źródełek.

Podczas wydarzenia, głos zabrała również Dorota Piękoś-Gliwska, radna a zarazem lekarz, podkreślając jakie korzyści dla naszego zdrowia wynikają z korzystania z tężni.

Jako lekarz chciałabym zachęcić wszystkich do korzystania z tężni. Wokół niej wytwarza się specyficzny mikroklimat, który wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, w nadciśnieniu i w alergii. Ponadto ten swoisty mikroklimat wykorzystany jest też do relaksu

- powiedziała Dorota Piękoś-Gliwska.

Otoczenie, cisza i spokój w okolicach leskich źródełek były też wspaniałą przestrzenią do koncertu fortepianowego. Przed zgromadzonymi wystąpiła Laura Pietryka. Młoda i utalentowana artystka w ostatnim czasie otrzymała pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym „Talents of the World” w Odessie, a także wyróżniono ją w drugim Ogólnopolskim Konkursie Wy-Grajcie Razem.

reklama

Historia leskich źródełek

Źródełka mineralne w Lesku znane były już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy, do którego doprowadzono wodę z czternastu źródeł. Ponowne zagospodarowanie źródełek nastąpiło z inicjatywy burmistrza Mieczysława Małka, sprawującego urząd w latach 1934-1938. Przystąpiono wtedy do uporządkowania terenu i badań wody przeprowadzonych z pozytywnym wynikiem przez doktora Henryka Ruebenbauera ze Lwowa. Analiza chemiczna wykazała lecznicze właściwości leskich wód siarczkowych, korzystnych szczególnie w chorobach reumatycznych i dermatologicznych. W 1936 roku źródła ujęto w sześć ocembrowanych studzienek o głębokości 1-2 metry. Każda z nich otrzymała imię upamiętniające zasłużoną dla miasta osobistość.

reklama

  • Józef – Józef Bielak, burmistrz w latach 1876-1893 i ponownie 1893-1909,
  • Mieczysław – Mieczysław Małek,
  • Jadwiga – żona Romana Gąsiorowskiego, starosty powiatu leskiego w latach 1932-1939,
  • Antoni – św. Antoni Pustelnik, patron miasta czczony w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego,
  • Marian – Marian Moszczeński, aptekarz i radny miejski,
  • Julian – Julian Jankiewicz, weteran powstania styczniowego i burmistrz w latach 1893-1894.
 

W tym samym czasie postawiono budynek administracyjny, niewielką pijalnię wód, kabiny do natrysków i pawilon muzyczny. Ponadto na miejscu wzniesiono istniejące dziś figurę Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz pamiątkowy głaz, dedykowany Józefowi Piłsudskiemu w pierwszą rocznicę śmierci. Uroczystego poświęcenia źródełek przy udziale licznie zgromadzonych mieszkańców, dokonali w maju 1936 roku proboszczowie obu obrządków – rzymskokatolickiego ks. Ludwik Paluch i grekokatolickiego ks. Julian Czuczkiewicz. Zainteresowanie rozwojem Leska jako uzdrowiska wykazywały Urząd Wojewódzki we Lwowie i krakowski oddział Państwowego Zakładu Higieny. Planowano budowę łaźni i doprowadzenia wód rurami do miasta. Zamiary przekreśliła II wojna światowa, podczas której zabudowa źródełek uległa zniszczeniu. W późniejszych latach bez powodzenia próbowano przywrócić je do dawnego stanu. W 1954 roku nowe badania przeprowadzili balneolodzy ze Szczawna-Zdroju. Zabezpieczono również studzienki oraz wybudowano altanę, ale późniejsze zaniedbania spowodowały, że źródełka znów popadły w ruinę.

reklama

Na przełomie lat 60. i 70. o ich odrestaurowanie zabiegał pracujący w Lesku lekarz doktor Wojciech Strzyżewski. Dzięki jego staraniom w sprawę źródełek zaangażowali się naukowcy z instytutów balneologicznych w Poznaniu i Warszawie. W grudniu 1977 roku powołano też Społeczny Komitet Zagospodarowania Źródeł Mineralnych w Lesku. Przystąpiono do realizacji projektu założenia zakładu przyrodoleczniczego – wykonano prace porządkowe, naprawiono drogę, ustawiono ławki, zasadzono drzewa, gromadzono fundusze, materiały i sprzęt. Ówczesne władze nie były jednak zainteresowane kontynuacją przedsięwzięcia. Komitet reaktywował się w połowie lat 90., podejmując kolejne działania na rzecz renowacji źródełek.

Historia źródełek mineralnych w Lesku została opracowana przez Michała Michniewicza.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama