Legenda o papieżu Sylwestrze I głosi, że stoczył on zwycięski pojedynek z ogromnym ognistym smokiem, znanym jako Lewiatan. W symbolice chrześcijańskiej smok ten był uosobieniem szatana i wszelkiego zła. Papież związał pysk bestii świętą nicią, zabezpieczając go pieczęcią z krzyżem, i uwięził ją w lochach Watykanu. Zgodnie z przepowiednią greckiej wieszczki Sibylli, Lewiatan miał obudzić się w roku 1000, by zniszczyć świat, jeśli pieczęć zostanie złamana.
Papież Sylwester I zmarł w 355 roku i został uznany za świętego, lecz legenda o smoku trwała. Gdy zbliżał się rok 1000, Rzymem rządził papież Sylwester II – znany z zamiłowania do nauk ścisłych i mechaniki, zupełnie różny od swego poprzednika. Atmosfera 31 grudnia 999 roku była napięta – Rzymianie oczekiwali końca świata, modląc się i ukrywając w domach. Jednak gdy północ minęła, a przepowiednia się nie spełniła, strach ustąpił miejsca radości. Ludzie wyszli na ulice, tańcząc i świętując, a Sylwester II udzielił błogosławieństwa na nowe tysiąclecie. Od tamtej pory tradycja hucznego świętowania Sylwestra przetrwała, kontynuowana przez kolejnych papieży.
Z biegiem czasu ludzie zapomnieli o legendzie o smoku, a sam Sylwester nabrał bardziej świeckiego charakteru. Ustanowienie 31 grudnia jako ostatniego dnia roku było wynikiem stopniowych zmian w kalendarzu. W czasach starożytnego Rzymu rok zaczynał się w marcu, lecz w 45 r. p.n.e. Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański, w którym nowy rok rozpoczynał się 1 stycznia. Chrześcijanie, próbując powiązać początek roku z narodzinami Chrystusa, ustalili 25 grudnia jako tę datę na soborze nicejskim w 325 roku. Jednak dopiero w 1563 roku król Francji Karol IX oficjalnie wyznaczył 1 stycznia jako początek nowego roku. Wiele krajów, w tym Anglia, przyjęło tę zmianę dopiero później, co świadczy o długiej i złożonej historii ustalania kalendarza, którą dziś często bierzemy za oczywistość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.