Kolędy i pastorałki to bez wątpienia jedne z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych elementów kultury bożonarodzeniowej. Ich historia w Polsce sięga średniowiecza, kiedy to wykonywane były na dworach królewskich i w kościołach. Wraz z upływem czasu pieśni te trafiły do domów, stając się integralną częścią wieczerzy wigilijnej. Kolędy niosą przesłanie pokoju, radości i wspólnoty, a pastorałki, często pełne radości i humoru, ukazują prostą wiarę pasterzy. Te same wartości były obecne podczas koncertu „Kolęda bez granic”, który miał miejsce 29 grudnia 2024 roku w Ustrzykach Dolnych.
Rekordowa edycja „Kolędy bez granic”
Tegoroczny koncert, który odbył się po raz trzeci, wyróżniał się nie tylko artystycznym wymiarem, ale także charytatywnym celem. Wydarzenie miało na celu wsparcie Dariusza Cholewy, który po poważnym wypadku wymaga kosztownej rehabilitacji. Jego miesięczne leczenie kosztuje aż 30 tysięcy złotych. Kolejnym beneficjentem koncertu było Bieszczadzkie Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk Nadziei”, które od ponad 20 lat wspiera dzieci poprzez terapię i zajęcia świetlicowe.W tym roku organizatorzy postanowili zorganizować dwa koncerty, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wysoka frekwencja świadczyła o ogromnym wsparciu mieszkańców i gości, którzy w ten sposób okazali solidarność z potrzebującymi. Aby wziąć udział w koncercie, należało zakupić cegiełkę o wartości minimum 40 złotych, co okazało się być kluczem do sukcesu.
Magia świątecznego koncertu i zaangażowanie lokalnej społeczności
Na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury wystąpili artyści z Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz Małopolski. Wśród nich znalazł się także Chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych. Pierwsze dźwięki koncertu to pastorałka „Jak w Betlejem”, która natychmiast wprowadziła publiczność w świąteczny nastrój. Program koncertu był bardzo różnorodny, obejmując zarówno tradycyjne kolędy, jak i mniej znane pastorałki.Ogromną radość sprawił komunikat, że udało się zebrać 19 228,65 zł! To wynik, który przekroczył poprzednie edycje – o ponad 6 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym oraz aż o 12 tysięcy złotych więcej niż w 2022 roku. To sukces, który daje nadzieję na dalsze wsparcie potrzebujących.
„Kolęda bez granic” to nie tylko koncert, ale także wiele nowych inicjatyw, które miały na celu zbliżenie lokalnej społeczności. Po 25-letniej przerwie, ulicami Ustrzyk Dolnych przeszedł świąteczny korowód, a po raz pierwszy zorganizowano również potańcówkę. Obie te inicjatywy były bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców, co świadczy o ich otwartości na takie wydarzenia.
Szacujemy, że w tych wszystkich wydarzeniach wzięło udział około 1 tysiąca osób
– informują organizatorzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.