Reklama

Reklama

„Strażnicy Ciemnego Nieba”. Konkurs fotograficzny i cykl warsztatów w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Smog świetlny to ciągły problem. Zanieczyszczenie środowiska nocnego światłem wpływa negatywnie na biorytmy roślin, zwierząt i ludzi, a marnowanie energii na niepotrzebne oświetlenie przyczynia się do zmian klimatycznych. W związku z zapobieganiem tego typu zjawisk, Rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „Horyzonty” w partnerstwie z Non-investment Fund "Teleskop" ze Sniny na Słowacji rozpoczęli realizację projektu „Strażnicy Ciemnego Nieba” .

Ciągłe oświetlenie nocne miejscowości i dróg prowadzi do nadmiernych wydatków na energię elektryczną i zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Większość energii jest marnowana na oświetlanie w godzinach kiedy nikomu to oświetlanie nie jest potrzebne. Szczególnie ważny jest dla obszarów cennych przyrodniczo, gdzie nocne środowisko nie jest jeszcze naruszone smogiem świetlnym.

Celem projektu jest wparcie działań obywatelskich na rzecz ochrony nocnego środowiska przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Działania w projekcie koncentrują na promowaniu i budowaniu świadomości znaczenia ochrony nocnego środowiska przyrodniczego przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Między innymi poprzez webinaria tematyczne czy film promujący tematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem. Ponadto konkurs fotograficzny, którego celem będzie uchwycenie na fotografii problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem

- informuje nas Anna Latusek, koordynator projektów Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „Horyzonty".

LINK DO KONKURSU

W ramach projektu odbędą się warsztaty tematyczne z dokumentowania zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz szkolenie dotyczące aspektów prawnych związanych z ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

W wyniku realizacji projektu powstanie na Podkarpaciu grupa około 30 osób. W tym strażników i strażniczek ciemnego nieba, które będą umiały monitorować i sygnalizować władzom lokalnym i mediom problemy związane z coraz większym zanieczyszczeniem sztucznym światłem środowiska naturalnego. Zgłoszenia na cykl warsztatów można przesyłać do 28 kwietnia

- dodaje Anna Latusek.

Projekt finansowany w kwocie 27 595,24 euro przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Materiał nadesłany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy