reklama

Sto lat pasji, tradycji i sukcesów. W Lesku odbyły się jubileuszowe obchody istnienia miejscowego klubu Sanovia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościSto lat istnienia na piłkarskiej mapie Polski – to piękny jubileusz, który jest zasługą ogromnego zaangażowania, poświęcenia i wsparcia. Minęło dziesięć dekad od powstania klubu Sanovia Lesko. Wczoraj odbyły się oficjalne obchody, którym towarzyszyła podniosła atmosfera, skłaniająca do wspomnień i refleksji.
reklama

Nie każdy klub piłkarski w Polsce może świętować taki jubileusz. Mimo wielu starań, nie wszystkim udaje się przekroczyć barierę 100 lat istnienia, jednak wieloletnia historia klubu Sanovia Lesko osiągnęła właśnie ten ważny kamień milowy.

Sanovia jest klubem o bogatych tradycjach, który swoje korzenie ma głęboko zakorzenione w lokalnej społeczności. Od samego początku klub skupiał młodych pasjonatów sportu, którzy marzyli o reprezentowaniu swojego miasta na arenie ogólnopolskiej. Dzięki ich determinacji i oddaniu, Sanovia stawała się z czasem coraz silniejsza i zyskiwała szacunek wśród innych. Przez lata drużyna przechodziła różne etapy rozwoju, zarówno sportowego, jak i organizacyjnego. Wielokrotnie zmagała się z różnymi trudnościami, ale zawsze potrafiła się podnieść i iść naprzód. To cecha charakterystyczna dla klubu – nigdy się nie poddawać i walczyć do końca.

reklama

Jubileusz 100-lecia Sanovii Lesko

Obchody jubileuszowe klubu rozpoczęły się od mszy świętej koncelebrowanej przez księdza prałata proboszcza Mieczysława Bąka oraz wikariusza Macieja Marszałka w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku. Następnie pod przewodnictwem Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry „Avanti” odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta w kierunku amfiteatru, gdzie oficjalnie zainaugurowano wydarzenie. Wszystkich zgromadzonych przywitała Agnieszka Nanaszko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury. Chwilę później głos zabrał Zbigniew Paszkowski, prezes klubu, przypominając historię, jaka wydarzyła się na przestrzeni 100 lat oraz to, jak ważne znaczenie ma sztandar.

Rok 2023 to szczególny rok dla naszego klubu i miasta, a dzień dzisiejszy przejdzie do historii. To dzięki wielu ludziom dobrej woli, przyjaciołom, sympatykom, firmom i instytucją, klub nasz otrzymał sztandar. Sztandar wywodzi się z tradycji wojskowej, podczas bitew i wojen jako symbol wierności i honoru był szczególnie chroniony i otaczany doborowymi żołnierzami. Dzisiaj jego znaczenie jest podobne. Sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków oraz znakiem rozpoznawczym. Łączy pokolenia zawodników – byłych, obecnych i przyszłych. Sztandar obok herbu należy do najważniejszych symboli klubowych. Podczas jubileuszu poczet sztandarowy został wytypowany spośród młodych, utalentowanych zawodników o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu

reklama

- powiedział prezes Paszkowski.

Jubileuszowe obchody swoją obecnością zaszczycili osobiście między innymi mieszkańcy, sympatycy, zawodnicy, działacze, trenerzy, przedstawiciele lokalnych władz, w tym Adam Snarski, burmistrz Leska, Andrzej Olesiuk, starosta leski, Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, Robert Petka, zastępca wójta gminy Olszanica i Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza. Ponadto europosłowie: Elżbieta Łukacijewska, Bogdan Rzońca, poseł Piotr Uruski, Mieczysław Golba, senator i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Wojciech Sokołowski, prezes OZPN-u w Krośnie.

reklama

Zaproszeni goście wyrażali w swoich wystąpieniach podziw dla Sanovii życząc im kolejnych lat świetności i wysokich wyników na szczeblach okręgowych, a nawet jeszcze wyższych.

Mamy ogromną radość, aby wspólnie otwierać kolejny etap tej pięknej historii. 100 lat to czas zarówno wzlotów, jak i upadków. Ważne, aby zawsze trwać, być, szanować i wiedzieć jak piękną mamy tutaj perełkę. Jeden z najstarszych klubów w Polsce jest tutaj w naszym mieście - Lesko

- mówił Adam Snarski.

Ważną częścią obchodów jubileuszowych było symboliczne przybicie gwoździa na sztandarze, wpis do księgi pamiątkowej oraz wręczenie medali i odznaczeń zasłużonych dla leskiego klubu.

Jubileuszowy mecz piłkarski

Historia uwieczniona na fotografiach – wystawa w Bieszczadzkim Domu Kultury

Do końca września wszyscy zainteresowani mogą odwiedzić Bieszczadzki Dom Kultury, by obejrzeć wystawę, która prowadzi niejako przez całą historię Sanovii Lesko. Przygotowania nad zebraniem fotografii, opisania ich oraz oprawienia zajęły ponad pół roku, a wszystkim zajął się Maciej Pałka z BDK wraz z Ryszardem Grzybem.

Ryszard Grzyb, który związany jest z leską Sanovią podkreśla, że wystawa jest lustrem niełatwych, ale zarazem przyjemnych prac.

Zbiory zdjęć nie są tylko moje. To co możemy oglądać to zasługa wielu osób z Leska i okolic, którzy zechcieli podzielić się fotografiami zachowanymi w domowych archiwach. Dzięki nim, zawodnikom, kibicom udało się zebrać to w jedną całość

- dodał.

Jeden z najstarszych klubów sportowych w Polsce

LKS Sanovia Lesko jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Inicjatorem jego założenia był w 1923 roku miejscowy animator życia sportowego, doktor nauk medycznych ppłk Zygmunt Gilewicz, który pełnił stanowisko prezesa do 1925 roku. Jego ideę wsparli członkowie działającego w Lesku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Boisko Sanovii zostało utworzone na terenie przekazanym przez Augusta hr. Krasickiego nad rzeką San, zaś w treningach zawodnicy korzystali z wskazówek zamieszczonych w węgierskim czasopiśmie „Magyarfutball”, tłumaczonym przez jednego z nich, Józefa Zwonarza. W latach 30. XX wieku wybudowano obiekt służący potrzebom klubu. W początkowym okresie swojej działalności rozgrywano wyłącznie mecze towarzyskie. Pierwszy oficjalny mecz piłkarski rozegrany został w Lesku z HKS Czuwaj Przemyśl.

W okresie międzywojennym drużyna leska występowała w lwowskiej klasie okręgowej rywalizując między innymi z rezerwami Pogoni Lwów oraz Lechią Lwów. Działalność sportową Sanovii wznowiono po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku. Sanovia podjęła współpracę ze słowackim klubem FC Borov (z dzielnicy przygranicznego miasta Medzilaborce).

Klub swoją działalność od początku skupiał przede wszystkim na szkoleniu dzieci i młodzieży w zakresie szachów, piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, akrobatyki sportowej, zapasów i lekkiej atletyki. Wychowanką klubu jest między innymi Magdalena Gużkowska, mistrzyni Polski w szachach, a także Katarzyna Barlewicz, reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet, a obecnie trenerka kadry Polski kobiet U19. Warto podkreślić także, że Sanovia grała w rozgrywkach IV ligi, a kilka pokoleń mieszkańców Leska i okolic aktywnie uczestniczyło w rozwoju i sportowej działalności tego klubu.

Aktualnie Sanovia posiada dwie drużyny seniorskie kobiet i mężczyzn. Kobiety awansowały do III ligi makroregionalnej, zaś mężczyźni grają na co dzień w klasie A. Dodatkowo klub ma w swoich szeregach drużyny młodzieżowe, jak również sekcję szachową, której uczestniczy biorą udział w rozgrywkach do II ligi. Pragnieniem i celem wszystkich osób związanych z leską piłką nożną jest nawiązanie do licznych sukcesów sportowych jakie osiągaliśmy na przestrzeni minionych lat.

100-lecie istnienia klubu to okazja do świętowania, ale także do podkreślenia znaczenia sportu w społeczności. Klub ten nie tylko przetrwał przez lata, ale również pozostawił trwały ślad w historii lokalnej piłki nożnej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama