reklama

„Smerek dawniej i dziś”. W tej bieszczadzkiej miejscowości postawiono tablice przypominającą o historii tych terenów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Gminy w Cisnej

„Smerek dawniej i dziś”. W tej bieszczadzkiej miejscowości postawiono tablice przypominającą o historii tych terenów - Zdjęcie główne

foto Urząd Gminy w Cisnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności„Smerek dawniej i dziś”. To nazwa projektu zrealizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Smereka „Zielone Połoniny”. W ramach działań w centrum miejscowości ustawiono tablice informującą o historii wsi wraz z dwoma zdjęciami lotniczymi: z 1944 roku i współczesnym, pokazującymi zmiany, jakie zaszły na tym terenie.
reklama

Smerek to niewielka letniskowa wieś, w bieszczadzkiej gminie Cisna. Znajduje się „pod połoninami” między miejscowościami Strzebowiska i Wetlina, które łączy znana trasa dla zmotoryzowanych zwana Wielką Pętlą Bieszczadzką. W Smereku znajdziemy nie tylko sklep spożywczy, hotel, agroturystykę czy domki letniskowe, ale również restaurację uznawaną za jedną z najlepszych w tej części regionu. We wsi zlokalizowana jest również Galeria Powidok i Bieszczadzka Pracownia Ikon.

Tablica informacyjna „Smerek dawniej i dziś”

Dziś Smerek to dobrze prosperująca turystycznie miejscowość, jednak nie zawsze tak było. O historii tych terenów postanowili przypomnieć ich mieszkańcy, tworząc tablice informacją „Smerek dawniej i dziś”. Treść tablicy opracował mieszkający w Smereku historyk oraz lokalny regionalista z Wetliny. Swój wkład w te działania miała również lokalna ludność, która zajęła się uporządkowaniem terenu pod ustawienie metalowej konstrukcji.

reklama

Fot. Urząd Gminy w Cisnej

Głównym celem postawienia takiej tablicy było przypomnienie, że Bieszczady to nie tylko miejsce atrakcyjne turystycznie, ale ma ono bogatą, wielowarstwową i skłaniającą do refleksji historię. Od teraz wypoczynek dla turystów w tym miejscu zyskał dodatkową głębię

– informuje Urząd Gminy w Cisnej.

Burzliwa historia Bieszczadów

Dawni mieszkańcy bieszczadzkich wsi zostali wysiedleni w 1947 roku w ramach Akcji „Wisła”. Zakończyła ona walki prowadzone na tych terenach, ale była też źródłem wielu ludzkich dramatów niszcząc trwale kulturę Bojków i Łemków. Po wysiedleniach, Bieszczady opustoszały, a nowi osadnicy pojawili się dopiero pod koniec lat 50. XX wieku. Zmienił się też krajobraz – zwiększyła się ilość lasów, powstało wiele nowych domów. Aktualnie przybywa tu wiele nowych mieszkańców i inwestorów, jednak liczba ludności jest jednak wciąż wielokrotnie mniejsza niż przed 1947 rokiem.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama