Reklama

Reklama

Słup graniczny w Radoszycach znajduje się w rejestrze zabytków. Obelisk posiada wartości historyczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Słup graniczny w Radoszycach znajduje się w rejestrze zabytków. Obelisk posiada wartości historyczne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków słup graniczny w miejscowości Radoszyce został wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Obelisk stanowi świadectwo minionej epoki i wydarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu ma posiadane wartości historyczne.

Słup graniczny zlokalizowany jest w pobliżu drogi prowadzącej z Radoszyc przez Przełęcz Radoszycką w kierunku granicy polsko-słowackiej. Obelisk został wykonany z piaskowca, a jego wysokość to 230 centymetrów. Swoim kształtem przypomina graniastosłup, na którym znajduje się płaskorzeźbiony herb Galicji i Lodometrii w kształcie tarczy z podziałem na cztery pola.

Słup powstał w 1893 roku w okresie wielonarodowej Monarchii Austro-Węgierskiej, która trwała do 1918 roku. Istniejący wówczas podział terytorialny skutkował wyznaczeniem granic wewnętrznych pomiędzy częścią austriacką, a węgierską.

W XIX wieku Galicja znajdowała się w części austriackiej, a po powstaniu w 1867 roku dualistycznej Monarchii Austro-Węgierskiej, Królestwo Galicji i Lodomerii posiadające pewną autonomię pozostało w składzie Cesarstwa Austrii. W tym czasie zaistniała potrzeba oznaczenia wewnętrznych granic Monarchii. Przejście graniczne zaznaczono już na mapach z lat 1869 – 1887. Określone zostało jak WH, czyli Wachhasue, co świadczyć może o tym, iż w miejscu zwanym Landes Grenzen znajdowała się strażnica Królestwa Galicji i Lodomierii

- przypomina urząd gminy w Komańczy.

Kamienny słup w formie obelisku zbudowano w pobliżu drogi, którą określano, jako cesarską. Było tak za sprawą szlaku pielgrzymkowego do cudownego źródełka i kaplicy Nałożenia Ryzy Bogurodzicy, zlokalizowanej za Radoszycami. Ze względu na to, że nie wiadomo, czy granice pomiędzy Królestwem Galicji i Lodomierii, a Królestwem Węgier wyznaczono w terenie, czy jedynie naniesiono je na mapy, słup stanowi unikatowe w skali regiony historyczne świadectwo oznaczenia granic państwa.

Jako wyraz rzemiosła artystycznego obecnie stanowi nieme upamiętnienie wydarzenia historycznego, które w tym kontekście należy rozumieć, jako lokalne dzieje kształtowania się granic nie tylko pomiędzy państwami stanowiącymi byt polityczny, ale także ludźmi wśród których w wieku XIX rozpoczęły się silne procesy związane z rozwojem świadomości przynależności narodowej.

Warto również nadmienić że dzięki staraniom i wysiłkom Ambasady Węgier w Polsce oraz Gminy Komańcza obelisk graniczny w Radoszycach udało się odnowić w 2020 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE