Długi czerwcowy weekend, a więc nic dziwnego, że na parkingu przed Centrum Promocji Leśnictwa czy wzdłuż drogi w Mucznem, codziennie parkuje średnio kilkadziesiąt samochodów. Ta mała miejscowość w gminie Lutowiska jest doskonałym punktem wypraw na bieszczadzkie szczyty czy wieżę widokową na szczycie Jeleniowatego.
Słoneczna niedziela zachęciła do aktywnego spędzenia czasu
Sprzyjające warunki atmosferyczne przyczyniły się do tego, że wiele osób postanowiło spędzić aktywnie niedzielę. Już od godzin porannych na parkingu przed Centrum Promocji Leśnictwa, kościele św. Huberta w Mucznem i wzdłuż drogi w kierunku Tarnawy Niżnej zaparkowanych było około 60 samochodów. Część osób zdecydowała się na zdobycie Bukowego Berda i zapewne innych szczytów, z kolei druga część wybrała nieco krótszą wędrówkę na wieżę widokową na szczyt Jeleniowatego.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Dni Gminy Solina. Zespół Łzy rozgrzał publiczność zgromadzoną na amfiteatrze w Polańczyku
Przyjazd w Bieszczady to obowiązkowy punkt podczas czerwcowego weekendu. Jesteśmy tu już trzeci i niestety ostatni dzień. Na zakończenie naszej wyprawy postanowiliśmy się wybrać z mężem na wieże widokową. Nie byliśmy tam jeszcze, a z tego co słyszeliśmy to naprawdę warto. Pogoda ładna, także nic tylko w drogę
- powiedziała nam Pani Katarzyna z Bełchatowa.
Popularny punkt na mapie turystycznej Bieszczadów
Wieża widokowa na szczycie Jeleniowatego od samego otwarcia budzi ogromne zainteresowanie, zarówno turystów, jak i mieszkańców tych terenów. Odwiedzana jest chętnie o każdej porze roku i nie ma się temu co dziwić, gdyż rozciągające się z niej widoki potrafią zaprzeć dech w piersiach. Wieża znajduje się na wysokości 907 m n.p.m. Prowadzą do niej dwie ścieżki – pierwsza tuż za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa, z kolei druga prowadzi przez polanę Brenzberg.[Best_Wordpress_Gallery id="637" gal_title="Wieża Jeleniowate - 19.06.2022"] Wybierając opcję pierwszą, wędrówkę rozpoczynamy za budynkiem leśnictwa. Przechodzimy przez kładkę nad potokiem Muczny, a następnie zaczyna się strome podejście w górę na odcinku 1,5 kilometra. Ścieżka jest bardzo dobrze ubita, więc bez problemów doprowadzi nas do miejsca docelowego. Po około 45 minutach ukazuje się ogromna konstrukcja. Z wieży rozciągają się piękne widoki. Przy dobrej widoczności można zobaczyć ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek.
Korzystający z wieży muszą jednak stosować się do zapisów regulaminu. Jednorazowo może tam przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych. Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników. Należy także pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i schodzenia z punktu widokowego. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży
- zaznacza Jan Mazur, były nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany, a obecnie zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.
Zabronione jest wchodzenie na platformę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach.
Wieżę wybudowano w 2020 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany. Jest to zwężająca się ku górze budowla konstrukcji stalowo-drewnianej o wysokości 34 metrów. Do platformy widokowej prowadzi 170 schodów.