Reklama

Reklama

Rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego. Artysta został zamordowany 17 lat temu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego. Artysta został zamordowany 17 lat temu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Był grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem, ale zajmował się także budownictwem i projektowaniem nadwozi autobusów. Pisał też opowiadania oraz malował na szkle. Dzisiaj mija 17. rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński – wielki artysta

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. Po odbytych studiach z architektury w Krakowie w roku 1955 wraz żoną, pochodzącą z Dynowa, Zofią z domu Stankiewicz powrócił do Sanoka. W roku 1958 w Sanoku urodził się ich jedyny syn Tomasz.

Zdzisław Beksiński początkowo zajmował się fotografią artystyczną, a następnie malarstwem, grafiką i rzeźbą. Pisał też opowiadania oraz próbował eksperymentów z muzyką konkretną. Od 1974 roku poświęcił się niemal wyłącznie malarstwu. W 1977 roku przeniósł się wraz rodziną na stałe do Warszawy. Pod koniec lat 90. XX wieku tworzył fotomontaże i rysunki modyfikowane komputerowo.

Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, między innymi we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii, Japonii. Dorobek artystyczny zapisem testamentowym przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku, które obecnie posiada największą kolekcję jego dzieł. Rozmieszczoną na trzech kondygnacjach ekspozycję sanockiego artysty odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata. Systematycznie rosną aukcyjne rekordy sprzedaży obrazów Zdzisława Beksińskiego.

17. rocznica śmierci Beksińskiego

Dzisiaj mija 17. rocznica śmierci wielkiego sanockiego artysty. 21 lutego 2005 roku, na kilka dni przed 76. urodzinami, Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie. Motywem morderstwa miało być odmówienie udzielenia pożyczki sprawcy. Zabójca zadał malarzowi siedemnaście pchnięć nożem, po czym razem ze swoim 16-letnim kuzynem wyniósł ciało na balkon i usiłował zatrzeć ślady zbrodni. Ukradł także z mieszkania dwa aparaty fotograficzne i płyty CD. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję dwa dni po zabójstwie.

Pogrzeb Zdzisława Beksińskiego odbył się 8 marca 2005 na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.

Zdjęcie główne: Muzeum Historyczne w Sanoku | Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy