reklama

Próbował przewieźć przez granicę futro z rysia rudego. To już kolejny taki przypadek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: podkarpackie.kas.gov.pl

Próbował przewieźć przez granicę futro z rysia rudego. To już kolejny taki przypadek - Zdjęcie główne

foto podkarpackie.kas.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościFunkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce zatrzymali ostatnio przemyt futra pochodzącego z rysia rudego, który jest gatunkiem chronionym. To kolejna w tym roku próba przewiezienia przez granicę odzieży wykonanej z nielegalnych odzwierzęcych materiałów.
reklama

Funkcjonariusze udaremnili próbę przemytu futra z rysia rudego, które znajdowało się w bagażu kierowcy samochodu. Obywatel Ukrainy nie zgłosił przewożonego towaru, jak również nie posiadał dokumentów wymaganych prawem krajowym i międzynarodowym do jego przewozu przez granicę. 32-latka przesłuchano w charakterze świadka, a w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Mundurowi zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Fot. podkarpackie.kas.gov.pl

Ryś to chroniony gatunek

Ryś rudy chroniony jest są na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

reklama

Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przynosi on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia

– podkreśla podkomisarz Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W świetle prawa nie ma znaczenia czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin, czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Przepisy konwencji mogą dotyczyć w szczególności takich przedmiotów jak trofea, skóry, wyroby skórzane, odzież, koralowce lub muszle i ich fragmenty, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

reklama

Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest na mocy przepisów krajowych przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

To kolejny taki przypadek

To już kolejny wykryty w tym roku przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze podkarpackiej KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtek, a także obuwia wykonanych ze skór takich zwierząt.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama