Reklama

Reklama

Powakacyjne sprzątanie Jeziora Solińskiego. W akcji udział może wziąć każdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE Energia Odnawialna

Powakacyjne sprzątanie Jeziora Solińskiego. W akcji udział może wziąć każdy - Zdjęcie główne

foto PGE Energia Odnawialna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Dbanie o otaczające nas środowisko jest bardzo ważne. Z tego względu przygotowano specjalną akcję, podczas której każdy chętny będzie mógł wziąć udział w sprzątaniu Jeziora Solińskiego. „Liczymy, że jak co roku do działań przyłączy się wiele osób i organizacji” – zauważa Maciej Gelberg, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.

Powakacyjna akcja sprzątania Jeziora Solińskiego

W najbliższy piątek, 7 października odbędzie się powakacyjne sprzątanie Jeziora Solińskiego. Jak przewidują organizatorzy, w akcji weźmie udział młodzież ze szkół  powiatów leskiego i bieszczadzkiego, mieszkańcy okolicznych gmin, żeglarze, wędkarze oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, a także Państwowa Straż Rybacka. 

Akcja rozpocznie się o godzinie 09:00 na Cyplu w Polańczyku. Zapewniamy worki na odpady oraz transport drogą wodną do wyznaczonych miejsc sprzątania

- informuje Maciej Gelberg, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna. 

Największe sztuczne jezioro w Polsce

 Jezioro Solińskie powstało w 1968 roku. Akwen gromadzący 474 milionów metrów sześciennych wody ma kształt rozwartych wideł. Jedno odgałęzienie o długości 26 kilometrów wypełnia dolinę rzeki San, drugie o długości 14 kilometrów dolinę rzeki Solinka. Powierzchnia lustra wody w zbiorniku wynosi 2200 ha. To obecnie największe w kraju sztuczne jezioro i wielka atrakcja turystyczna przyciągające rzesze miłośników kajakarstwa, żeglarstwa czy wędkarstwa.  Na Jeziorze Solińskim są trzy – a okresowo cztery – wyspy. Największa z nich – o powierzchni około 34 ha – to Wyspa Duża, znana powszechnie jako Wyspa Energetyk. Można się na nią dostać promem z Polańczyka. Na miejscu znajdują się między innymi domki letniskowe, camping oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego.

 Jezioro odgrywa też olbrzymie znaczenie przeciwpowodziowe. Dzięki stworzeniu stałej rezerwy o wielkość 50 mln metrów sześciennych wody możliwe jest w sytuacji kryzysowej przechwycenie, zmagazynowanie i kontrolne odprowadzenie nagłych, dużych fal wezbraniowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy