Reklama

Reklama

Pomnik zamordowanych żołnierzy bez tablicy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Gdzie są pamiątkowe tablice?

Z miejsca w którym stoi pomnik żołnierzy pomordowanych przez banderowców zdjęto tablice! Na tablicy były nazwiska zamordowanych przez upowców dniu 1 kwietnia 1947 r. polskich żołnierzy.

Powojenna historia Bieszczadów jest trudna i tragiczna. Dlatego nie wolno o niej zapomnieć i niewątpliwie nie wolno jej fałszować! Dzieją się teraz rzeczy, które każdego człowieka powinny wprawić w zdumienie, smutek, ale i w złość. W Bieszczadach już niejedną tablicę z pomników usunięto, już niejedną zastąpiono nową - bardziej "poprawną" z punktu widzenia władzy.

Wydawało się już, że to co po "czystkach" zostało, będzie trwać nadal... Ale w rezultacie tak się nie stało!

To czyn wręcz nieludzki! Jak można:

  • chcieć zatrzeć pamięć o ludziach, którzy bronili bieszczadzkiej ludności przed banderowcami?
  • nie uszanować ich śmierci?
  • uważać ich za "gorszy sort"?

Zbrodnia UPA

"1 kwietnia 1947 r. grupa 33 żołnierzy z 4 Bałtyckiej Brygady WOP wpadła w zasadzkę przygotowaną przez UPA w miejscowości Łubne. Żołnierze szli z Cisnej, gdzie bronili placówki WOP do Baligrodu, w celu załatwienia formalności związanych z ich powrotem do Koszalina.

Banderowcy otworzyli ogień ze wzgórz, pomiędzy którymi biegnie droga. W trakcie walki zginęło 21 żołnierzy, kolejnych 10 uprowadzono do lasu i bestialsko zamordowano. Strzały słyszano w Baligrodzie, ale wysłana odsiecz dotarła za późno.

Ocalało tylko 2 żołnierzy. Po obu stronach drogi leżały nagie, zmasakrowane zwłoki. Poległych pochowano w Baligrodzie, w miejscu zasadzki ustawiono pomnik. A na pomniku tablicę z nazwiskami zamordowanych".

I o tych ludziach mamy zapomnieć? Bez wątpienia społeczność bieszczadzka będzie o nich pamiętać i bez tablic! Ale, jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Istotnie. O tym powinni pamiętać ci, którzy zdjęli tablice...

Podsumowując - pomnik bez tablic jeszcze stoi... Przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, pomiędzy Baligrodem, a Bystrem.

Edit: Wiemy już co stało się z tablicą. Przeczytaj.

Źródło opisu zasadzki: eksploratorzy.com.pl 

[Best_Wordpress_Gallery id="172" gal_title="Pomnik w Łubnem"]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy