Pryszczyca to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych zwierząt, szczególnie niebezpieczna dla bydła, owiec, kóz i świń. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, a jego transmisja może obejmować duże odległości. W Polsce ostatnie ognisko choroby odnotowano w 1971 roku, jednak w ostatnich miesiącach przypadki zakażeń pojawiły się w Niemczech, a następnie na Węgrzech i Słowacji. Sytuacja w krajach sąsiednich sprawiła, że polskie służby podjęły natychmiastowe działania mające na celu ochronę krajowych hodowli.
Jesteśmy po kolejnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wydałam zalecenia i rekomendacje mające na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia choroby do Polski. Aktualnie nie mamy przypadków zakażenia zwierząt na naszym terenie, ale ze względu na jej charakter sprawę traktujemy bardzo poważnie
– podkreśla Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
Fot. Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Wzmożone kontrole i dezynfekcja na granicach
Od 10 stycznia Inspekcja Weterynaryjna działa w stanie podwyższonej gotowości. Wprowadzono intensywne kontrole transportu zwierząt i żywności pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza tych produktów, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Szczególną uwagę poświęcono przejściu granicznemu w Barwinku, gdzie nadzór obejmuje zarówno zwierzęta, jak i produkty spożywcze przewożone ze Słowacji. Działania służb wspierają Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystkie pojazdy przekraczające granicę w Barwinku są kierowane do dezynfekcji, a dodatkowo do tej procedury odsyłane są samochody z przejść w Radoszycach i Ożennej.
Prowadzimy wzmożony nadzór nad obrotem wewnątrz województwa zwierzętami parzystokopytnymi pochodzącymi z Węgier i Słowacji, a także nad obrotem żywnością pozyskaną od tych zwierząt. Kontrolowane pod tym kątem są także targowiska
– wyjaśnia dr hab. Mirosław Welz, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii.
Gotowość na wypadek wykrycia pryszczycy
W ramach działań profilaktycznych organizowane są szkolenia dla lekarzy weterynarii, hodowców oraz myśliwych. Do tej pory przeprowadzono już 117 spotkań informacyjnych, a kolejne zaplanowano na najbliższe dni. Hodowcy zwierząt są instruowani, aby w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u zwierząt natychmiast powiadomili służby weterynaryjne. Wojewoda zapewnia, że przygotowano także scenariusze działań na wypadek wykrycia przypadków zakażeń.
Działania profilaktyczne są prowadzone na bardzo szeroką skalę. Na ten moment jesteśmy całkowicie bezpieczni i choroby nie ma na Podkarpaciu, mam nadzieję, że tak pozostanie. Sprawę traktujemy jednak bardzo poważnie, dlatego jesteśmy gotowi na wszelkie ewentualności
– zaznacza Teresa Kubas-Hul.
Jednym z istotnych elementów przygotowań jest utworzenie na Podkarpaciu największego w kraju magazynu epizootycznego dla celów weterynaryjnych. Składowany tam sprzęt ma umożliwić natychmiastową reakcję w przypadku wykrycia ogniska choroby. W magazynie zgromadzono między innymi środki dezynfekcyjne, specjalistyczne kombinezony ochronne, narzędzia do pobierania próbek, pojemniki, maty dezynfekcyjne, agregaty prądotwórcze oraz pompy do oprysków dezynfekcyjnych.
Monitorowanie transportu i współpraca z hodowcami
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo weterynaryjne pozostają w stałym kontakcie z podmiotami zajmującymi się ubojem, przetwórstwem i utylizacją zwierząt. Informacje o zagrożeniu pryszczycą są przekazywane także Podkarpackiej Izbie Rolniczej, Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego.Transporty pochodzące z Węgier i Słowacji są monitorowane w systemie elektronicznym, co pozwala na bieżąco śledzić ich trasę i weryfikować zgodność z przepisami sanitarnymi. Służby apelują do hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności i uważne obserwowanie zwierząt. W razie jakichkolwiek objawów choroby konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie sytuacji odpowiednim organom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.