reklama
reklama

Piękne konie i kunszt jazdy, czyli prezentacja ośrodków turystyki jeździeckiej w Lutowiskach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościJednym z głównych punktów podczas sobotnich Powojennych Targów Końskich w Lutowiskach była prezentacja górskich ośrodków jeździeckich. Wśród nich znalazła się między innymi Stadnina Koni Huculskich Tabun w Polanie, Gospodarstwo i Stajnia U Prezesa czy Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem.
reklama

Po barwnej paradzie koni, która przeszła główną ulicą Lutowisk od Stanicy Kresowa Chreptiów do miejsca imprezy, na stadionie sportowym odbyła się prezentacja górskich ośrodków turystyki jeździeckiej. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać nie tylko piękne konie, ale również kunszt jazdy jeźdźców.

Stadnina Koni Huculskich TABUN w Polanie

To pierwsza stadnina koni huculskich w Bieszczadach. Od 1989 roku prowadzi tabunowy chów koni, czyli tak zwany chów bezstajenny. Stadnina posiada około 50 koni, w tym 10 klaczy zarodowych. Tamtejsze hucuły przebywają cały rok na pastwiskach mając do dyspozycji piękne, bieszczadzkie tereny. Miejsce to jest również Ośrodkiem Górskiej Turystyki Jeździeckiej afiliowanym przez PTTK. Znajduje się na trasie Bieszczadzkiego Szlaku Konnego. Specyfiką ośrodka jest to, że jeźdźcy dosiadają koni bez siodeł, czyli na oklep i wędrują konno po najdzikszych zakątkach.

Stajnia Koński Zakątek

Prowadzą ją dwie siostry, a sama stajnia znajduje się w centrum Lutowisk. Siostry już od najmniejszego miały styczność ze zwierzętami, a ich pierwsze konie są już z nimi 11 lat. Niedawno otworzyły oficjalnie stajnie, w której jest 8 koni huculskich i 1 kucyk. Prowadzą naukę jazdy konnej dla początkujących, jazdy na placu, skoki przez przeszkody, wyjazdy w teren, spacery, oprowadzanki, przejażdżki bryczką oraz powoli zaczynają z rajdami po Bieszczadach, natomiast w zimie organizują kuligi z ogniskiem. Dziewczyny posiadają instruktora jazdy konnej i cały czas zdobywają doświadczenie.

Ośrodek u Szeryfa

Ośrodek prowadzony jest przez Małgorzatę i Jarosława Nowak. Posiada Certyfikat Ośrodka Górskiej Turystyki Jeździeckiej afiliowanego przez PTTK. Stajnia dysponuje w chwili obecnej 25 końmi rasy huculskiej i małopolskiej zaprawionych w wycieczkach, rajdach konnych po Bieszczadach. Ośrodek prowadzi jazdy na padoku i krytej ujeżdżalni dla początkujących jeźdźców oraz obozy, wycieczki, rajdy konne dla zaawansowanych pod nadzorem instruktora i przewodnika Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK.

Gospodarstwo i Stajnia U Prezesa

Gospodarstwo zlokalizowane jest w samym sercu Bieszczadów w Dolinie Sanu, kilka minut drogi od rzeki i szlaków pieszych. Stajnia posiada 20 koni z tego 16 pod siodłem. Konie zajeżdżone są w stylu western, ale również trenowane w staropolskim stylu do jazdy rycerskiej, a dokładnie husarskiej – aby spróbować się w takim stylu, a także zapoznać się z fechtunkiem szablą można odwiedzić gospodarstwo w czasie jesiennych Warsztatów Sarmackich. Gospodarstwo U Prezesa jest też sercem Taborów w Chmielu, czyli festiwali muzyki tradycyjnej skupionych na piosenkach i kulturze Podkarpacia, na których można zarówno nauczyć się tańczyć różne tańce niestylizowane z tego regionu, jak i nauczyć się śpiewać i grać na instrumentach melodie pochodzące z Rzeszowszczyzny oraz te od Bojków i Łemków.

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem

Hodowla funkcjonuje od stycznia 1993 roku. Wówczas z prywatnej hodowli w Rabem, niedaleko Ustrzyk Dolnych pozyskano sześć klaczy: Oskoma, pochodząca z hodowli SK Siary, Faza, Olimpia, Frezja, Olivia oraz jednego ogierka o imieniu Otryt. Z kolei z SK Siary zakupiono klacze: Doba, Donica, Paria, Ircha, Spinoza, Asturia, Letczyna, Gama, Reda – przedstawicielki 6 linii żeńskich spośród 14, jakie istnieją w polskiej populacji koni huculskich.

Konie huculskie Bieszczadzkiego Parku Narodowego hodowane są w warunkach górskich, zbliżonych do tych, jakie ukształtowały rasę. Istotnym czynnikiem mającym zbawienny wpływ na ich rozwój jest niemal nieograniczona możliwość swobodnego poruszania się po trudnym terenie. W ZHKM w Wołosatem prowadzona jest ścisła selekcja mająca na celu remont stada klaczy matek oraz wyhodowanie ogierów czołowych na potrzeby hodowli krajowej. Aby to osiągnąć analizuje się rodowody, a następnie osobniki selekcjonowane są na podstawie cech pokroju i rozwoju fizycznego. Ocenia się również charakter zwierząt.

Turyści odwiedzający stadninę w Wołosatem i stanicę konną w Tarnawie Niżnej, mogą skorzystać z bogatej oferty – od wycieczek terenowych na grzbiecie hucuła, przez przejażdżki bryczkami, po kilkudniowe rajdy konne.

Stajnia Lila

Położona jest w malowniczej miejscowości Czarna Górna, która leży na styku małej i dużej pętli bieszczadzkiej. Ośrodek powstał w czerwcu 2022 roku i na bieżąco rozbudowuje się. Mimo że sam obiekt jest nowopowstały to osoby, które go założyły posiadają duże doświadczenie w świadczeniu usług jeździeckich oraz opiece nad końmi. Kompetencje te nabywali podczas wieloletniego prowadzenia Ośrodka Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej, należącego do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W Stajni Lila znajdują się konie różnych ras oraz o różnych charakterach, dzięki czemu każdy znajdzie wierzchowca dla siebie. Motto stajni brzmi – „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Jazdy konne prowadzone są przez przewodników i instruktorów górskiej turystyki jeździeckiej, wśród których znajduje się dwóch hodowców koni oraz ratownik medyczny.

Konna Zagroda w Czarnej Górnej

Konna Zagroda Edward Kołomyja w Czarnej Górnej to ośrodek, który prowadzi jazdy konne po terenach leśnych, gdzie można obok sprawdzenia swoich umiejętności jazdy w trudnym terenie dowiedzieć się o gospodarce leśnej jak i historii okolic Tarnawy Niżnej.

Stadnina Trohaniec

Położona w Lutowiskach rodzinna stajnia, w ofercie której znajduje się zarówno jazda konna, jak i agroturystyka. Każdy miłośnik koni, bez względu na stopień zaawansowania, znajdzie tam miejsce dla siebie. Najmłodsi mogą oswoić się z końmi na oprowadzce po łąkach, starsi uczyć się jazdy konnej na placu. Dla zaawansowanych organizowane są kilkudniowe rajdy po dzikich Bieszczadach dostępnych tylko z końskiego grzbietu. Ze względu na zróżnicowaną działalność stadnina Trohaniec może pochwalić się wieloma rasami koni, z których każda ma określone zalety użytkowe, a stado liczy łącznie około trzydziestu sztuk.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Wierzchowce służące w Bieszczadach to jedyne konie będące na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy granice ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Na obecną chwilę Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej dysponuje ośmioma końmi służbowymi szlachetnej półkrwi, które wspierają w codziennej służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej. Są to: Feniks, Wasal, Aramis, Kaprys, Korynt, Bachmat, Falcon oraz Pasat. Czteronożni kompanii doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywane na granicy. Zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów. Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet 40-kilometrowy odcinek granicy.

Policja

Ogniwo konne posiada siedem koni służbowych: sześć koni ma atest drugiego stopnia zezwalający na pełnienie służby patrolowej w ruchu miejskim o dużym natężeniu jak również do działań w oddziałach i pododdziałach zwartych Policji związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego. Siódmy koń służbowy posiada atest I stopnia umożliwiający pełnienie służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i do zabezpieczenia imprez masowych o niskim stopniu ryzyka. Policjanci-jeźdźcy i konie służbowe pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama