Reklama

Reklama

Odrestaurowanie źródełek wód mineralnych i budowa wiaty z tężnią solankową w Lesku. Miasto ogłosiło przetarg [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Niegdyś do jednej z największych atrakcji turystycznych Leska należały źródełka wód mineralnych. Prowadzone badania dowiodły, że są tam wody z cennymi właściwościami leczniczymi. Niestety, miejsce to stało się nieużyteczne i rzadko odwiedzane. Aby to zmienić włodarze Leska podjęli decyzję o odrestaurowaniu źródełek, a także remoncie drogi prowadzącej do nich.

Leskie źródełka i lata ich świetności

Wymieniając atrakcję Leska nie sposób pominąć faktu, że posiada ono tradycje zdrojowe i źródła wód mineralnych. Wody znane były tam już w XIX wieku, natomiast tradycje uzdrowiskowe sięgają okresu międzywojennego. Istniał tam punkt zdrojowy, a także niewielki zakład przyrodoleczniczy. Wówczas źródełka uznawane były za jedną z największych atrakcji w mieście, które chętnie było odwiedzane przez rzeszę letników.

Do punktu doprowadzano wodę siarczykową z 14 źródeł, 6 z nich ujęto w postaci ocembrowanych studni, a w 1936 roku powstała pierwsza infrastruktura zdrojowa. Zaczęto tam urządzać również pijalnię wód, kabiny do natrysków, a nawet pawilon muzyczny. Źródłom nadano imiona osób, które zasłużyły się dla Leska: „Jadwiga”, „Józef”, „Mieczysław”, „Marcin” i „Mieczysław”.

Po pewnym czasie, przebadano leskie źródełka i okazało się, że jedno z nich zawiera dużą ilość siarki, węglany alkaliów soli i potasu, czyli składów z cennymi właściwościami leczniczymi w przypadkach chorób nerek.

Przywrócenie źródełek na turystyczną mapę Leska

Niestety, po 1945 roku, źródełek nie wykorzystano nawet w najmniejszym stopniu. Inicjatywę przywrócenia tego miejsca na mapę turystyczną Leska podjęli włodarze miasta, którzy chcą odrestaurować źródełka oraz wyremontować drogę prowadzącą do nich. W ramach prac wykonane zostaną dwie wiaty, w tym jedna z tężnią solną. Przeprowadzony będzie także remont istniejących chodników i budowa nowych. Magistrat zleci wykonawcy też stworzenie miejsc utwardzonych oraz obiektów małej architektury. W jej skład ma wejść obudowa i zadaszenia istniejących studni, ławek, paleniska, niewielkiego ogrodzenia i palisady. Planowane prace obejmą również odnowienie istniejących obiektów zlokalizowanych na tym terenie – figury Matki Bożej, kamienia upamiętniającego Marszałka Józefa Piłsudskiego i kamiennego stolika z szachownicą.

W drugiej części wykonany zostanie remont istniejącej drogi gminnej, prowadzącej do źródełek na długości 167 metrów.

Remont źródełek jest bardzo potrzebny. Kiedyś miejsce rozkwitało, dzisiaj mówiąc szczerze jest to ruina. Uważam, że jeżeli zadba się o to miejsce przyciągnie turystów. W pobliżu jest cmentarz żydowski, także nawet pieszo można by było odwiedzić te dwa miejsca. Warto byłoby również pomyśleć o monitoringu, by nie zniszczono wyremontowanych obiektów

- mówi nam Pani Julia, mieszkanka Leska.

W bieżącym roku budżetowym gmina Lesko szczególnie dużą uwagę zwraca na inwestycje okołoturystyczne. Odrestaurowanie źródełek mineralnych w Lesku oraz remont drogi gminnej to kolejny przetarg ogłoszony przez magistrat. Wcześniej włodarze miasta ogłosili przetargi na budowę parkingu dla autokarów wraz z zapleczem sanitarnym oraz budowę tarasu widokowego na wzgórzu Baszta w Lesku, przyszedł czas na uruchomienie kolejnej procedury przetargowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy