reklama
reklama

Nikt nie spodziewał się go na granicy państwowej. Niecodzienny „podróżny”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Nikt nie spodziewał się go na granicy państwowej. Niecodzienny „podróżny” - Zdjęcie główne

Przejście graniczne w Medyce | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPrzy przejściach granicznych codziennie odbywają się setki kontroli – ciężarówek, samochodów osobowych, a także podróżnych zmierzających do Polski. Jednak tego „gościa” nikt się nie spodziewał. Wśród pojazdów czekających na odprawę pojawił się bóbr. Niecodzienny „podróżny” wzbudził niemałe zainteresowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy zadbali o jego bezpieczeństwo i przekazali go pod opiekę specjalistów.
reklama

Sytuacja miała miejsce 16 marca na przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusz pełniący służbę zauważył, że pomiędzy ciężarówkami podjeżdżającymi do kontroli porusza się bóbr. Zwierzę, wyraźnie zdezorientowane, przemierzało pas do odpraw pojazdów, początkowo wśród samochodów ciężarowych, a następnie osobowych.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej postanowili uważnie obserwować nietypowego „podróżnego”. W trosce o jego bezpieczeństwo towarzyszyli mu, aż dotarł w okolice kabin kontrolerskich. Wówczas zwierzę zostało zabezpieczone przez pracowników zakładu obsługi przejścia granicznego, a o sprawie poinformowano inspektorat weterynaryjny.

Bóbr pod opieką specjalistów

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

reklama

Po przejęciu przez służby, bóbr został przekazany pracownikom fundacji „Ada” z Przemyśla, która zajmuje się pomocą dzikim zwierzętom. Jak informują, zwierzę ma się dobrze i dochodzi do siebie po nieoczekiwanej podróży. Gdy tylko w pełni odzyska siły, zostanie wypuszczone na wolność w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchliwych dróg i stref przygranicznych.

Nie wiadomo, skąd dokładnie zwierzę znalazło się w tym miejscu. Bóbr mógł podążać wzdłuż cieków wodnych w poszukiwaniu nowego terytorium i przypadkowo trafił na obszar przejścia granicznego. Warto podkreślić, że te zwierzęta są znane ze swojej mobilności – mogą pokonywać znaczne odległości, szczególnie w poszukiwaniu odpowiednich warunków do budowy żeremi.

reklama

Dlaczego bobry wędrują?

Bobry to zwierzęta terytorialne, ale także zdolne do dalekich wędrówek. Młode osobniki często opuszczają rodzinne żeremia w poszukiwaniu własnego miejsca do życia. W ich naturalnym środowisku wędrówki mogą być konieczne, gdy zmieniają się warunki wodne lub gdy populacja w danym rejonie staje się zbyt liczna. W Polsce bóbr europejski jest gatunkiem chronionym, a jego populacja w ostatnich latach znacząco się odbudowała. Zwierzęta te odgrywają kluczową rolę w ekosystemie – budując tamy i żeremia, wpływają na regulację poziomu wód i tworzą nowe siedliska dla wielu innych gatunków.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo