reklama
reklama

Niemal cała Polska na czerwono. Jak sytuacja wygląda w Bieszczadach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

Niemal cała Polska na czerwono. Jak sytuacja wygląda w Bieszczadach? - Zdjęcie główne

Niemal cała Polska na czerwono. Jak sytuacja wygląda w Bieszczadach? | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW niemal całej Polsce lasy objęte są najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Państwowa Straż Pożarna i Instytut Badawczy Leśnictwa apelują o ostrożność. Na tle niepokojącej sytuacji wyróżnia się południowo-wschodni kraniec kraju, a szczególnie Bieszczady, gdzie na szczęście ryzyko pożaru jest obecnie znikome.
reklama

Opublikowana przez Państwową Straż Pożarną mapa zagrożenia pożarowego lasów nie pozostawia złudzeń, niemal cała Polska zaznaczona została kolorem czerwonym, który oznacza najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. Taki stan rzeczy zobowiązuje do zachowania szczególnej ostrożności przez wszystkich przebywających na terenach leśnych, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i gospodarczych.

„Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych” – czytamy w komunikacie PSP, do którego dołączono aktualną mapę zagrożeń. Wysokie ryzyko występuje przede wszystkim w centralnej, wschodniej i zachodniej Polsce. Warunki atmosferyczne – sucha i wietrzna pogoda – sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się ognia, co zwiększa prawdopodobieństwo niekontrolowanych pożarów.

reklama

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega

Również Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat, w którym informuje o skali zagrożenia. Eksperci podkreślają, że przy obecnych warunkach klimatycznych wystarczy niewielkie źródło ognia, niedopałek papierosa czy iskra z ogniska, aby doprowadzić do poważnego incydentu.

Niemal w całej Polsce mamy najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Bądźmy ostrożni podczas pobytu w lesie

– apelują przedstawiciele instytutu.

Fot. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu- Instytut Badawczy Leśnictwa

reklama

Na tle niepokojących informacji z całego kraju wyróżnia się sytuacja w południowo-wschodniej Polsce. Mapa zagrożeń wskazuje, że rejon ten – obejmujący między innymi Bieszczady – objęty jest niskim, a miejscami nawet zerowym ryzykiem wystąpienia pożaru lasu.

Obszar ten pozostaje jednym z niewielu, gdzie nie odnotowano podwyższonego zagrożenia. W dużej mierze jest to zasługa uwarunkowań lokalnych: większej wilgotności gleby, obecności zacienionych kompleksów leśnych oraz korzystniejszego układu pogodowego w ostatnich dniach.

Zagrożenie średnie w północnej i środkowej Polsce

Na mapie zaznaczono także obszary, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarowego, umiarkowany. Dotyczy to części regionów w północnej i środkowej Polsce. Choć sytuacja nie jest tam tak poważna jak w strefach objętych czerwonym oznaczeniem, nadal wymaga ona rozwagi i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w lasach.

reklama

 

Odpowiedzialność wspólna

Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Instytut Badawczy Leśnictwa przypominają, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo lasów spoczywa nie tylko na służbach, ale przede wszystkim na użytkownikach lasów. Niewłaściwe zachowania, takie jak rozpalanie ognisk, grillowanie w miejscach niedozwolonych czy porzucanie niedopałków, mogą mieć katastrofalne skutki.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo