Reklama

Reklama

Nasza propozycja na weekend w Bieszczadach. Śladami Watahy – spacer na punkt widokowy Pichurów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nasza propozycja na weekend w Bieszczadach. Śladami Watahy – spacer na punkt widokowy Pichurów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Kontynuujemy cykl pod nazwą „Nasza propozycja na weekend w Bieszczadach”. Tym razem zapraszamy wszystkich na spacer śladami słynnego serialu „Wataha” do punktu widokowego Pichurów. Malowniczy widok na Krzemień, Kopę Bukowską i Bukowe Berdo. To pejzaż jakim kończy się lekki i przyjemny spacer ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która znajduje się w leśnictwie Tarnawa rozpoczyna się tuż przy filarach mostu. Po nim poprowadzone były tory dawnej kolejki wąskotorowej. Ciekawostka z Watahy – to za tymi filarami ukrywał się Rebrow uciekając z Halidem. Trasa kolejki, funkcjonującej w latach 1900 – 1934. Razem z odgałęziami miała 46,6 kilometrów długości i biegła z Ustrzyk Górnych do Sokolików Górskich.

Spacerem do Chaty Rebrowa

Obok mostu jest parking i tablica informacyjna i to stąd ruszamy tak zwaną „dziewietnastką” – dawną drogą zakładową. Trasa prowadzi nieznacznie pod górę, utwardzoną drogą szutrową w urokliwym, leśnym terenie przełomu potoku Roztoki. Nie jest to trasa wymagająca, więc mogą z niej skorzystać również osoby o słabej kondycji fizycznej.

Wędrując do celu warto zatrzymać się przy tablicy informacyjnej „Retencja górska”. Tutaj można zejść kilka metrów w dół i zobaczyć zabezpieczone w ramach małej retencji górskiej osuwisko na potoku Roztoki. Jest to ciekawe zjawisko geologiczno-przyrodnicze.

[Best_Wordpress_Gallery id="631" gal_title="Ścieżka Pichurów"]

Platforma widokowa Pichurów

Po przejściu około kilometra z prawej strony drogi znajduje się taras widokowy. To przy nim nadleśnictwo ustawiło tablicę z panoramą podpisanych szczytów. Bukowym Berdem, Kopą Bukowską i Krzemieniem. Natomiast po lewej stronie, po pokonaniu kilkunastu drewnianych schodków naszym oczom ukaże się cudowny widok z panoramą na góry. Ciekawostka z Watahy – na tym wzniesieniu w II sezonie znajdował się plan Watahy z atrapą domu i schronu Rebrowa.

Po powrocie ze spaceru polecam nadłożyć drogi i pojechać głębiej w stronę Bieszczadzkiego worka na spacer po Torfowiskach Tarnawa.

Autorka tekstu: Saga

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE