Reklama

Reklama

Na dwóch szczytach w gminie Bukowsko postawiono tablice informacyjne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

  • Na szczycie Tokarnia i Żurawinka ustawiono tablice dydaktyczno-informacyjne, które będą dużym ułatwieniem dla wędrujących.
  • Wycieczka na oba wierzchołki to dobra propozycja dla turystów, zarówno tych starszych, jak i młodszych.
Tokarnia oraz Żurawinka – to dwa szczyty w gminie Bukowsko, na których ustawiono tablice dydaktyczno-informacyjne. Są one dużym ułatwieniem dla mieszkańców i turystów odwiedzających te tereny w czasie zdobywania szczytów Korony Ziemi Sanockiej. Tablice pomogą w odnalezieniu swojego aktualnego miejsca na szlaku, wśród otaczających gór.

Tokarnia zwana dawniej Wierchem Mendla

Fot. Gmina Bukowsko
Tokarnia to szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim o wysokości 778 m n.p.m . Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Beskid Niski. Warto dodać, że przy dobrej widoczności dostrzegalne są również Tatry.

Szczyt Tokarni ma dwie kulminacje. Jeden z nich to zalesiony wierzchołek wschodni o wysokości 776 m n.p.m. zwany dawniej Wierchem Mendla. Z kolei drugi, to główny wierzchołek na którym mieści się maszt telefonii komórkowej.

Szczyt był pierwotnie nazywany przez mieszkańców Magurą. Nazwa Tokarnia dotyczyła jednej z okolicznych wsi. Jednak w tamtych czasach częstym zabiegiem było takie przeniesienie – nazwą miejscowości, nazywano także wierzchołek.

Szczyt i pasmo wzgórz pomiędzy Osławą a Sanoczkiem

Fot. Gmina Bukowsko
Żurawinka to szczyt i pasmo wzgórz na Pogórzu Bukowskim, pomiędzy dolinami Osławy i Sanoczka. Ciągnie się wałem o wyrównanej wysokości 600-650 m n.p.m. i długości około 8 kilometrów z południowego wschodu na północny zachód. W kierunku północnym odchodzi od niego kilka długich ramion aż do Niebieszczan. Na południowy zachód przełęcz nad Wolą Piotrową oddziela go od Pasma Bukowicy. Pasmo Żurawinki pokryte jest mozaiką pól, łąk, zarastających użytków rolnych oraz większymi i mniejszymi obszarami leśnymi.

Kolejne kulminacje pasma to Wyszołas (647 m n.p.m.), Żurawinka (664 m n.p.m.), Dziady (647 m n.p.m.), Wyższy Las (590 m n.p.m.).

Autor: Kamil Mielnikiewicz / Gmina Bukowsko

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy