reklama

Na bieszczadzkim odcinku granicy otwarto nowe przejście graniczne. Odprawy ruszyły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Na bieszczadzkim odcinku granicy otwarto nowe przejście graniczne. Odprawy ruszyły - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Ruszyły odprawy na nowym przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościOtwarto oficjalnie przejście graniczne Malhowice-Niżankowice, piąte drogowe przejście na odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej strzeżonej przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Inwestycja warta 145 milionów złotych to efekt wieloletnich starań, która przyczyni się do usprawnienia międzynarodowego ruchu osobowego i wzmocnienia współpracy między Polską a Ukrainą.
reklama

Uroczystość otwarcia przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice zgromadziła licznych przedstawicieli polskich i ukraińskich władz, a także lokalnych samorządów i służb granicznych. Gospodarzem wydarzenia była Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, a wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Tomasz Siemoniak, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Serhiy Derkach, wiceminister ds. rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy.

reklama

Otwarcie przejścia było okazją do zaprezentowania nowoczesnej infrastruktury i zaplecza technicznego, które zapewnią sprawną obsługę podróżnych i przewozów. Delegacje miały możliwość zapoznania się z urządzeniami i sprzętem, jakie będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej.

Inwestycja strategiczna

Jak informuje por. SG Piotr Zakielarz, oficer prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, przejście graniczne Malhowice-Niżankowice usytuowane jest zaledwie 12 kilometrów od Przemyśla i obsługuje międzynarodowy ruch osobowy – zarówno samochodowy, jak i autobusowy. W infrastrukturze znajduje się 8 pasów odpraw w każdym kierunku, z wydzielonymi stanowiskami dla samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. Obiekty przejścia, w całości zlokalizowane po polskiej stronie granicy, obejmują budynki do kontroli szczegółowej, terminale autobusowe, pomieszczenia administracyjne dla służb oraz kojce dla psów służbowych.

reklama

Wartość inwestycji wyniosła prawie 145 milionów złotych, a jej realizacja trwała od 2021 roku do 2024 roku. Projektowanie i przygotowanie dokumentacji rozpoczęto już wcześniej – w latach 2017–2018, na mocy porozumienia międzyrządowego z 2012 roku.

Wspólna obsługa po obu stronach granicy

Nowością, która wyróżnia przejście w Malhowicach-Niżankowicach jest wspólna lokalizacja odpraw celnych i granicznych Polski i Ukrainy po jednej stronie granicy. Takie rozwiązanie, zastosowane również w przejściach Krościenku i Budomierzu, pozwala na skrócenie czasu odpraw oraz zwiększenie ich efektywności. W obiektach przejścia nie będą przeprowadzane kontrole sanitarne, weterynaryjne ani fitosanitarne, co również przyspieszy obsługę podróżnych. Docelowo przejście ma obsługiwać samochody osobowe do 3,5 tony oraz autokary, co odpowiada rosnącym potrzebom na dynamicznie rozwijającym się odcinku granicy polsko-ukraińskiej.

reklama

Wieloletnie starania i współpraca

Historia powstania przejścia w Malhowicach sięga 1995 roku, kiedy rozpoczęto starania o jego utworzenie. Kolejne kroki – podpisanie porozumienia polsko-ukraińskiego w 2012 roku, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz budowa – zajęły niemal trzy dekady. Przejście jest odpowiedzią na intensyfikację ruchu granicznego między Polską a Ukrainą.

reklama

Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim odprawianych zostało ponad 10,3 miliona podróżnych oraz ponad 2,1 miliona pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tysięcy podróżnych oraz blisko 6 tysięcy pojazdów. Wartość odprawionych towarów przekracza 70 miliardów złotych

– przekazuje por. SG Piotr Zakielarz, oficer prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Znaczenie dla regionu i współpracy międzynarodowej

Nowe przejście graniczne ma kluczowe znaczenie dla poprawy dostępności komunikacyjnej Podkarpacia oraz dla relacji polsko-ukraińskich. Dzięki niemu zwiększy się przepustowość granicy, co ma szczególne znaczenie w kontekście handlu, turystyki oraz współpracy transgranicznej.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama