reklama

Na bieszczadzkim niebie pojawiło się to. Przypomina tęczę, jednak to coś innego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Na bieszczadzkim niebie pojawiło się to. Przypomina tęczę, jednak to coś innego - Zdjęcie główne

Na bieszczadzkim niebie pojawiło się to | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPoranek nad Bieszczadami przyniósł wyjątkowe zjawisko, które przyciągnęło uwagę obserwatorów nieba. Na wysokości zenitu pojawił się barwny łuk, przypominający tęczę, lecz ułożony odwrotnie. To łuk okołozenitalny, jedno z rzadziej występujących zjawisk optycznych, które powstaje w wyniku specyficznego załamania światła na kryształkach lodu unoszących się w atmosferze.
reklama

Zjawiska optyczne, takie jak tęcza, halo czy łuki, są efektem oddziaływania światła słonecznego z drobinami wody lub lodu zawieszonymi w atmosferze. Łuk okołozenitalny, który można było dziś zobaczyć nad Bieszczadami, powstaje w wyniku załamania i odbicia promieni słonecznych na sześcioramiennych płytkach lodowych, z których składają się chmury wysokiego piętra – Cirrus. Te delikatne, pierzaste chmury, często porównywane do ptasich piór, tworzą warstwę rozpraszającą światło. Jeśli promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem – nie wyżej niż 32 stopnie nad horyzontem – dochodzi do powstania barwnego łuku, w którym kolory układają się w charakterystyczny sposób fiolet u góry, a czerwień u dołu, skierowana zawsze w stronę Słońca.

reklama

Łuk okołozenitalny a tęcza – czym się różnią?

Choć dla laika łuk okołozenitalny może przypominać tęczę, jego mechanizm powstawania jest zupełnie inny. Tęcza powstaje na kroplach wody zawieszonych w powietrzu, a jej kolory są ułożone w odwrotnej kolejności – czerwony na zewnątrz, fioletowy wewnątrz. Do jej powstania potrzebne są opady deszczu, które działają jak miliony miniaturowych pryzmatów. Z kolei łuk okołozenitalny jest efektem interakcji światła z kryształkami lodu i nie wymaga opadów. W przeciwieństwie do tęczy, nie rozciąga się na całe niebo, lecz tworzy stosunkowo niewielki, ale intensywnie kolorowy łuk.

Dlaczego zjawisko to jest rzadkie?

Łuk okołozenitalny i okołohoryzontalny nie należą do codziennych widoków. Aby mogły powstać, musi zaistnieć kilka warunków jednocześnie: obecność odpowiednich chmur Cirrus, kryształki lodowe w odpowiedniej formie płytkowej oraz kąt padania promieni słonecznych nie większy niż 32 stopnie.

reklama

Te ograniczenia sprawiają, że łuki te nie są tak częste jak klasyczna tęcza i często zaskakują nawet doświadczonych obserwatorów nieba.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama