reklama

Magia drzew w wierzeniach ludowych. Lipa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności
reklama

Najbardziej znane, niezwykłe i najcześciej fotografowane bieszczadzkie lipy to "Łoś z Zawoju", samotna i potężna lipa w Beniowej, a także lipa stojąca tuż obok cerkwi w Łopience. "Dziupla" w tej ostatniej jednym przypomina ogromną dziurkę od klucza, a innym figurę Matki Boskiej.

Lipowy kołek był skuteczną bronią na wampiry, na powróz lipowy można było schwytać diabła i inne demony. To na lipach wieszano figurki Matki Boskiej, a w Zielone Świątki gałązkami lipy majono domy. W końcu przecież i polska nazwa miesiąca lipiec pochodzi od słowa lipa, której kwitnienie przypadało na początek tego miesiąca.

Lipa w Łopience
Łopieńska lipa/fot. Saga

Lipa jako symbol kobiecości

Już od zarania dziejów nasi przodkowie nadawali drzewom szczególną magiczną moc. Drzewa dzielono na "męskie" i "żeńskie". Lipa to energia żeńska. Kojarzono ją ze zmysłowością, płodnością i kobiecością. Była żeńskim odpowiednikiem gromowładnego dębu, króla drzew. Prasłowianom dawała poczucie matczynej opieki, spokoju i koiła nerwy. Pod dębem spotykano się w sprawach wojennych, a pod lipą w sprawach pokojowych. Kiedy para będąca sąsiadami brała ślub to sadzano lipę na granicy miedzy, żeby między sąsiadami nie dochodziło do waśni.

lipa-los-z-zawoju
Łoś z Zawoju /fot. G. Lizakowski
W czasach pogańskich lipa była ulubionym drzewem bóstw. Lipę wiązano zarówno z życiem jak i ze śmiercią i upływającym czasem. Z drzewa lipwego robiono zarówno trumny jak i kołyski. Zmarłemu miały zapewnić spokojny, wieczny spoczynek, a dziecku przynieść spokojny sen i chronić od złego oka.

Święte drzewa

Przez plemiona słowiańskie uważana była za drzewo święte. Miała chronić przed piorunami i złymi mocami. Wierzono, że w czasie burzy można schronić się pod lipą, bo piorun nigdy w nią nie uderzy.

Pomnik przyrody. Lipa w Polanie
Fot. Saga
Lipę sadzono z okazji narodzin córki, a z okazji narodzin chłopca - jesion. Sadzono ją z okazji zaręczyn i ślubów.

Chrześcijaństwo przejęło część z tych tradycji np. powiązało lipę z Matką Boską. Z lipowego drewna strugano jej figurki, a w cieniu lipy stawiano kapliczki. Lipę sadzano koło kościołów.

Lipa to również niezwykły medykament w ziołolecznictwie. Jest znaną rośliną leczniczą. Ma właściwości moczopędne, napotne, podnoszące odporność organizmu. Liśćmi i pączkami lipy leczono oparzenia i wrzody, kwiatami gorączkę, a suszoną korą rozstrój żołądka.

Caryńskie/fot. Saga
Tak pisze o świętych drzewach dr Olga Solarz na portalu Magia Ludowa Karpat:

Nie wszystkie drzewa nadawały się do budowy domów. I nie chodziło tu o właściwości pozyskanego z nich drewna, lecz o cechy magiczne samych drzew.

Mieszkańcy Karpat mieli szczególny stosunek do "drzew świętych". Zaliczano do nich te, które wyrosły na "miejscu świętym", a więc tam, gdzie niegdyś stała cerkiew lub kapliczka. Świętymi były też drzewa okalające cerkiew i rosnące na cmentarzu.

Zgodnie z ludowymi wierzeniami można było je wykorzystać tylko do remontu cerkwi lub kaplicy, albo do budowy nowego miejsca kultu. Wybudowanie z nich domu skutkowało nieszczęściem rodziny, która w nim mieszkała. Świętymi były również stare, okazałe drzewa. Te najpotężniejsze w lasach, polach czy na rozdrożach. Ludowa tradycja w ogóle zabraniała je ścinać. Miały umrzeć śmiercią naturalną, jak stary człowiek. Wierzono, że ten, kto podniesie na nie siekierę zostanie kaleką lub spotka go nagła śmierć.

Autor: Saga

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama