reklama

Kult zagra koncert w Bieszczadach. Muzyczna legenda w otoczeniu malowniczych gór

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Festiwal „ZEW się budzi”

Kult zagra koncert w Bieszczadach. Muzyczna legenda w otoczeniu malowniczych gór - Zdjęcie główne

foto Festiwal „ZEW się budzi”

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNajbliższa edycja Festiwalu „ZEW się budzi” odbędzie się w Cisnej. Podczas wydarzenia, jedną z głównych gwiazd będzie Kult – zespół, który od ponad czterech dekad definiuje polską scenę muzyczną. Obok nich na scenie wystąpią między innymi KSU, Farben Lehre oraz Big Cyc.
reklama

Kult powstał w lutym 1982 roku w Warszawie, w trudnych realiach stanu wojennego. Założycielami byli Kazik Staszewski – wokalista i saksofonista oraz Piotr Wieteska – basista. Obydwaj mieli już za sobą doświadczenie z zespołem Poland, jednym z pierwszych punkowych składów w Polsce. Pierwszy koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont, a już kilka miesięcy później grupa zdobyła uznanie na scenie, występując podczas pożegnalnych koncertów Brygady Kryzys.

Już od początku twórczość Kultu wyróżniały antysystemowe teksty Kazika, które poruszały problemy związane z tożsamością, wiarą czy rzeczywistością społeczną. Zespół w pierwszych latach istnienia często zmieniał skład, co miało wpływ na jego brzmienie i repertuar. Ważnym momentem było zwycięstwo w Festiwalu Nowej Fali w Toruniu w 1983 roku, po którym zespół zyskał szeroki rozgłos.

reklama

Przełomowe lata i pierwsze sukcesy

Pierwszym wielkim przebojem Kultu była „Piosenka młodych wioślarzy”, która wkrótce zagościła na Liście Przebojów Programu III Polskiego Radia. Kolejne utwory, takie jak „Do Ani”, utrwaliły pozycję zespołu na polskiej scenie muzycznej. Pomimo sukcesów, Kult zmagał się z problemami organizacyjnymi i zmieniającym się składem. W 1986 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „Kult”, choć płyta nie w pełni spełniała oczekiwania zespołu z uwagi na ograniczenia narzucone przez cenzurę. Kolejny album „Posłuchaj, to do ciebie”, wydany w 1987 roku, przyniósł nowe przeboje, takie jak „Hej, czy nie wiecie” i „Wódka”.

reklama

Eksperymenty i zmiany stylu

Kult eksperymentował z różnymi stylami muzycznymi. Album „Spokojnie” z 1988 roku łączył psychodelię z punkiem, country i soulem. Płyta zawierała takie klasyki jak „Arahja” i „Patrz!”, a także nową wersję „Do Ani”. Zespół cieszył się uznaniem, mimo że Kazik zdecydował się tymczasowo rozwiązać Kult pod koniec lat 80. Reaktywacja przyniosła album „Kaseta” i utwory takie jak „Po co wolność”. Kolejne lata to dalsze eksperymenty i nagrywanie płyt, w tym „45/89”, która wyróżniała się innowacyjnym użyciem sampli i przemyślanych tekstów.

reklama

Kultowe albumy i współczesność

Największym sukcesem komercyjnym zespołu był album „Tata Kazika”, zawierający utwory do tekstów ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego. Płyta sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy, przynosząc takie przeboje jak „Baranek”, „Celina” czy „Kurwy wędrowniczki”. Kolejne płyty, takie jak „Ostateczny krach systemu korporacji”, potwierdziły status Kultu jako zespołu, który wciąż trafia do serc kolejnych pokoleń słuchaczy.

Dziś Kult to symbol autentyczności i artystycznej niezależności. Ich muzyka łączy pokolenia, a teksty Kazika nadal poruszają ważne tematy społeczne i polityczne. Ich występ podczas Festiwalu „ZEW się budzi” w Cisnej w dniach 27-29 czerwca 2025 roku będzie okazją do przeżycia koncertu jednej z legend polskiej sceny muzycznej w niezwykłej bieszczadzkiej scenerii.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama