W miniony piątek na terenie powiatu leskiego przeprowadzono wspólne działania funkcjonariuszy Ogniwa Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz Straży Ochrony Kolei z Zagórza. Akcja pod nazwą „Bezpieczne TORY – zatrzymaj się i żyj” miała na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych i uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jak poważne mogą być skutki lekceważenia sygnalizacji oraz oznakowania.
Służby działające w ramach akcji skupiały się na kontrolach przy przejazdach, a także na działaniach informacyjnych i edukacyjnych. Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem nie jest karanie, lecz profilaktyka i budowanie świadomości.
Problem ogólnopolski, nie tylko lokalny
Choć akcja miała miejsce na Podkarpaciu, problem niestosowania się do przepisów przy przejazdach kolejowych ma ogólnopolski wymiar. Każdego roku dochodzi w Polsce do dziesiątek kolizji i wypadków na przejazdach. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest wjazd na torowisko mimo włączonej sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej, a także ignorowanie opuszczających się rogatek.Policjanci przypominają, że przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie zasady ruchu drogowego wymagają od kierowców szczególnej ostrożności i odpowiedzialności. Zatrzymanie się przed torami nie jest wyborem, lecz obowiązkiem. Naruszenie tych przepisów może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków, których można by uniknąć, kierując się rozsądkiem i ostrożnością.
Z danych i obserwacji służb wynika, że wielu kierowców nadal bagatelizuje zagrożenie, uważając, że zdążą „przeskoczyć” przed nadjeżdżającym pociągiem lub wjeżdżają na przejazd tuż przed zamknięciem rogatek. Tego rodzaju zachowania, nawet jeśli nie kończą się tragedią, są przejawem braku odpowiedzialności i zagrażają nie tylko kierowcy, ale również pasażerom i obsłudze pociągów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.