Kordelas Leśnika Polskiego to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Lasy Państwowe za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Obok Złotego Kordelasa, jest to najważniejsze wyróżnienie w polskim leśnictwie. Choć zazwyczaj trafia do pracowników Lasów Państwowych, może być również nadawane osobom spoza tej instytucji, które swoją działalnością przyczyniają się do ochrony lasów i popularyzacji wiedzy o przyrodzie. Odznaczenie to nawiązuje do bogatej tradycji leśnej. Sam kordelas jest paradną i honorową bronią Służby Leśnej, której historia sięga okresu międzywojennego.
Przyznanie tego prestiżowego odznaczenia Kazimierzowi Nóżce podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów jest wyrazem uznania dla jego wieloletniej działalności na rzecz bieszczadzkiej przyrody oraz ogromnego wkładu w edukację ekologiczną.
Fot. Wojciech Głuszko/Nadleśnictwo Baligród
Człowiek, który pokochał Bieszczady
Kazimierz Nóżka to osoba, której imię jest niemal synonimem Bieszczadów. Choć jako dziecko marzył o tym, by zostać mechanikiem, jego życie potoczyło się inaczej – trafił do Nadleśnictwa Baligród, gdzie odkrył prawdziwą pasję i powołanie. Przez lata pracy leśnika nie tylko dbał o lasy, ale także dokumentował ich życie, ukazując piękno bieszczadzkiej przyrody w unikalny sposób. Szczególną popularność zyskał dzięki współpracy z Marcinem Sceliną – razem stworzyli fanpage na Facebooku, który szybko zdobył ogromną popularność. Publikowane tam nagrania dzikich zwierząt – od jeleni i rysi, po niedźwiedzie i wilki – przyciągają setki tysiący widzów, pokazując codzienne życie fauny Bieszczadów. Charakterystyczny, spokojny głos Kazimierza Nóżki oraz jego opowieści o zwierzętach sprawiły, że stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim leśnictwie.
Strażnik bieszczadzkiej przyrody
Praca Kazimierza Nóżki to jednak coś więcej niż tylko dokumentowanie przyrody. Jego zaangażowanie w ochronę zwierząt sprawiło, że wielokrotnie uczestniczył w akcjach ratowania dzikich mieszkańców lasów. Szczególny rozgłos zyskały historie związane z pomocą dla młodych niedźwiedzi, które bez jego interwencji mogłyby nie przeżyć. Działalność Kazimierza Nóżki stała się inspiracją do powstania książek, które współtworzył z dziennikarzem Marcinem Szumowskim. Publikacje takie jak „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” oraz „Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki” przybliżają czytelnikom nie tylko życie dzikiej przyrody, ale także barwne opowieści o lokalnych mieszkańcach – drwalach, gajowych czy smolarzach.Jego współpraca z Marcinem Sceliną i publicystą Maciejem Kozłowskim zaowocowała także serią książek „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”, które są prawdziwym kompendium wiedzy o regionie. Dzięki nim czytelnicy mogą lepiej zrozumieć niezwykły świat bieszczadzkiej przyrody i ludzi, którzy tworzą jej niepowtarzalny klimat.
W lipcu 2024 roku Kazimierz Nóżka przeszedł na emeryturę, kończąc swoją oficjalną pracę w Lasach Państwowych. Nie oznacza to jednak, że zrezygnował ze swojej pasji. Nadal dokumentuje życie bieszczadzkiej przyrody i dzieli się swoimi obserwacjami z tysiącami fanów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.