Reklama

Reklama

Jeden z dwóch połączeń kolejowych TLK "Wetlina" z Zagórza do Krakowa będzie zawieszony. Na jaki okres czasu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Jeden z dwóch połączeń kolejowych TLK "Wetlina" z Zagórza do Krakowa będzie zawieszony. Na jaki okres czasu? - Zdjęcie główne

foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W październiku Rada Powiatu Sanockiego skierowała do PKP Intercity apel o utrzymanie połączeń kolejowych na trasie Zagórz – Kraków. Samorządowcy obawiali się, że jeden z dwóch pociągów kursujących na tej trasie wypadnie z rozkładu na wiosnę. W ostatnich dniach otrzymali oni oficjalne stanowisko dotyczące dalszych losów tego środku komunikacji.

Obawa o zawieszenie połączenia 

Do radnych powiatu sanockiego dotarła wiadomość, że od marca 2023 roku planowana jest likwidacja porannej pary pociągów na trasie Zagórz – Kraków. Nie znając dokładnych przyczyn takiej decyzji, zaapelowali oni o pozostawienie pociągów w planowanym rozkładzie jazdy. Jak tłumaczyli, ich brak spowoduje ponowny regres komunikacyjny w regionie, a także spadek zatrudnienia w działaniach związanych z obsługą pociągów.

Czasowa likwidacja jednego z dwóch kursów 

Wystosowali oni apel do PKP Intercity o ponowne przeanalizowanie planów dotyczących organizacji przewozów na tej linii oraz ewentualną informację, co jest przyczyną likwidacji jednego z dwóch codziennych kursów. Samorządowcy otrzymali w ostatnich dniach oficjalne pismo w związku z tą sprawą. Marek Rudzianiec, zastępca dyrektora Biura Rozkładu Jazdy i Produktów PKP, tłumaczy, że zawieszenie kursu pociągu TLK „Wetlina” jest jedynie tymczasowe i wynika z prac zarządcy infrastruktury kolejowej na terenie kraju.

Przerwa w połączeniach z Zagórza do Krakowa potrwa od marca do sierpnia 2023 roku. Spowodowana jest to brakiem możliwości przejazdu liniami kolejowymi nr 108 i 96 na odcinku Jasło – Gorlice Zagórzany – Tarnów

- dodaje dyrektor Rudzianiec.

Kurs z wykorzystaniem dłuższej trasy

Z uwagi na takie działania, na trasie z Zagórza do Krakowa będzie kursować jeden pociąg, który ze stacji początkowej wyjedzie w godzinach popołudniowych. Aktualnie składy kursują przez Krosno, Jedlicze, Jasło, Gorlice czy Tarnów, z kolei od wiosny 2023 roku, połączenia będą realizowane z wykorzystaniem dłuższej, objazdowej trasy przez Strzyżów linią kolejową nr 106.

Do marca przyszłego roku, pociągi na trasie Zagórz – Kraków Główny wyjeżdżać będą dwa razy dziennie: o godzinie 04:48 i 15:56. Dystans między tymi miastami to odległość 247 kilometrów, a podróż zajmuje prawie pięć godzin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy