reklama

Gdyby nie Bieszczady, nie byłoby „Zemsty”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Bajda, Facebook/Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Gdyby nie Bieszczady, nie byłoby „Zemsty”? - Zdjęcie główne

Pozostałości zamku Balów w Hoczwii | foto Łukasz Bajda, Facebook/Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTytuł tego artykułu być może jest zbyt daleko idącym, ale coś ma w sobie. Gdyby bowiem nie szereg okoliczności, do których doszło w Bieszczadach właśnie, nie urodziłby się ostatecznie Aleksander Fredro, autor bodajże najbardziej znanej polskiej komedii romantycznej - „Zemsty”.
reklama

Aleksander Fredro, jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, ma swoje związki z Bieszczadami, które są tematem wielu publikacji krajoznawczych. W literaturze często pojawia się informacja, że to rodzina Fredrów stoi za fundacją kościoła w Hoczwi, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Jednak, jak wskazuje Łukasz Bajda na portalu Podkarpacka Historia, ta teza nie znajduje potwierdzenia w dokumentach historycznych.

Hoczew, malowniczo położona miejscowość na bieszczadzkich obwodnicach, niegdyś należała do rodziny Balów herbu Gozdawa, a następnie przeszła w ręce Bełżeckich. Po śmierci Katarzyny Bełżeckiej, żony wojewody czernihowskiego Józefa Lubomirskiego, dobra bieszczadzkie zostały sprzedane.

reklama

Hoczew przypadła Teresie Urbańskiej, córce Michała, która trzykrotnie wychodziła za mąż. W świetle dokumentów historycznych najprawdopodobniej to Michał Urbański był fundatorem kościoła, gdyż w 1745 roku był wymieniany jako właściciel Hoczwi. Z kolei Józef Benedykt Fredro, drugi mąż Teresy Urbańskiej, był ojcem czwórki dzieci: dwóch córek i dwóch synów, w tym Jacka, który stał się znany jako autor „Zemsty”. W pamiętniku Aleksandra Fredry możemy przeczytać, że jego ojciec urodził się w zamku w Hoczwi, który w owym czasie był znaczącym obiektem.

Zachowały się informacje, że Jacek Fredro sprzedał Hoczew rodzinie Bobowskich, co również potwierdza pamiętnik Aleksandra. Jacek odziedziczył po ojcu większość majątku, podczas gdy jego brat Konstanty został duchownym, a jedna z sióstr zakonnicą. Jacek Fredro, człowiek przedsiębiorczy, przyczynił się do uzyskania przez rodzinę tytułu hrabiowskiego oraz rozwoju dóbr, w tym eksploatacji darniowych rud żelaza i budowy hut w Rabem i Cisnej.

reklama

Mimo że synowie Jacka Fredry nie podzielali jego sentymentu do rodzinnych stron, Aleksander odwiedził Bieszczady przynajmniej trzy razy. Jego pierwszy pobyt w 1804 roku opisał w pamiętniku „Trzy po trzy”. Z niepełnej korespondencji wynika, że mógł być w Cisnej pod koniec 1816 lub na początku 1817 roku oraz w 1819. Jacek Fredro zmarł w 1828 roku, a zamek, w którym przyszedł na świat, obecnie pozostał w ruinie, z jedynie znikomej ilości pozostałości murów.

Etymologia nazwy Hoczew może być równie interesująca. W dokumencie z czasów króla Władysława II Jagiełły pojawia się wspomnienie o miejscowości Oczew, co może sugerować, że nazwa ta wywodzi się od słowa oznaczającego ojcowiznę. Dokument ten potwierdza prawo do miejscowości jako lenno przodków Jaczko Rusina, co dodatkowo osadza Hoczew w historycznym kontekście. Warto również zauważyć, że nie należy mylić Hoczwi z Haczowem, inną miejscowością z powiatu brzozowskiego, gdyż choć nazwy mogą brzmieć podobnie, dotyczą zupełnie różnych lokalizacji. Związki Aleksandra Fredry z Bieszczadami są zatem nie tylko ciekawostką historyczną, ale również pokazują, jak ogromne znaczenie mają lokalne tradycje i historia w kształtowaniu naszej kultury.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama