Reklama

Reklama

"Filatura w Bieszczadach". Dawna muzyka po raz kolejny zabrzmi w trzech zabytkowych kościołach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Patryk Chrząszcz

"Filatura w Bieszczadach". Dawna muzyka po raz kolejny zabrzmi w trzech zabytkowych kościołach - Zdjęcie główne

foto Patryk Chrząszcz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Skrzypce barkowe, flety podłużne czy klawesyn… Już dzisiaj „muzyka dawna” zabrzmi w kościele w Stefkowej, a w następnych dniach w Uhercach Mineralnych oraz Baligrodzie. Wydarzenie odbędzie się w ramach wędrownego cyklu „Filatura w drodze”.

„Filatura w Bieszczadach” to wędrowny projekt znakomitego zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica realizowany przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego z inicjatywy klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej. W ramach zadania zespół zaprezentuje programy koncertowe z repertuarem XV-XVII wieku w tym unikatowe psalmy Jakuba Lubelczyka pochodzące z „Psałterza Dawida” 1558 w opracowaniu Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu.

Koncerty odbędą się w zabytkowych kościółkach w Stefkowej, Uhercach Mineralnych oraz cerkwi w Baligrodzie, jednocześnie promując polskie i europejskie dziedzictwo muzyczne renesansu i wczesnego baroku w miejscach oddalonych od głównych ośrodków kulturalnych naszego kraju.

Projekt posiada istotny walor edukacyjny, aktywizując środowisko lokalne poprzez udział w warsztatach pieśni religijnej i wspólny koncert z zespołem. Kierownictwo artystyczne objął dr hab. Marek Nahajowski – teoretyk muzyki i flecista, który też przed każdym z koncertów wygłosi prelekcję przybliżającą kontekst historyczny, dawne instrumenty, prezentowane dzieła, estetykę muzyczną oraz architekturę

- informuje Patrycja Domagalska-Kałuża.

Zespół Filatura di Musica

Jest to zespół specjalizujący się w wykonawstwie historycznym. Członkowie zespołu to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze czy Musikhochschule w Trossingen. Główny krąg repertuarowy zespołu stanowi muzyka renesansu i wczesnego baroku, wykonywana w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego okresu wysokiego stroju.

Zespół występował na wielu festiwalach: Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica (Warszawa), Barok na Spiszu, Barok na Mazurach, Festiwal Goldbergowski (Gdańsk). Jest rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki. Współpracuje z fundacją Ars Chori z którą zainicjował Festiwal „Usłyszeć Architekturę” w Pałacu w Otwocku.

W 2019 roku zespół został laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla muzyki polskiej” prezentując utwory polskiego baroku w Filharmonii Narodowej, Świętokrzyskiej i Warmińsko-Mazurskiej. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna 2021. Filatura di Musica aktywnie propaguje muzykę dawną na Podkarpaciu.

Trzon zespołu

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne

Magdalena Pilch – flet traverso

Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe

Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał/klawesyn/pozytyw

Harmonogram koncertów

Koncert I - 13.08.2022 godzina 19:30 Kościół w Stefkowej

Jakub Lubelczyk „Psałterz Dawida (1558)

Koncert II – 14.08.2022 godzina 12:00 Kościół w Uhercach Mineralnych

„Cantate Domino” (Cyprian Bazylik, Jakub Lubelczyk, utwory z Tabulatury Jana z Lublina). Filatura di Musica w składzie:

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne

Magdalena Pilch – flet traverso Mateusz kowalski – viola da gamba

Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał Katarzyna Bienias – śpiew

Koncert III – 20.08.2022 godzina 18:00 Cerkiew w Baligrodzie

„Balli e Canzoni” (Merula, Jarzębski, Marini). Filatura di Musica w składzie:

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne

Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe Mateusz kowalski – viola da gamba

Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE