reklama
reklama

Droga Krzyżowa dla mundurowych z Podkarpacia w Zwierzyniu. To już tradycja [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Lesko

Droga Krzyżowa dla mundurowych z Podkarpacia w Zwierzyniu. To już tradycja [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Droga Krzyżowa dla mundurowych z Podkarpacia w Zwierzyniu | foto KPP Lesko

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPośród wczesnowiosennego krajobrazu, mundurowi z całego Podkarpacia po raz kolejny przeszli wspólną Drogę Krzyżową. W tym roku modlitwie towarzyszyła szczególna pamięć – 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i hołd dla poległych policjantów II Rzeczypospolitej.
reklama

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, jak co roku od kilkunastu lat, w Zwierzyniu w powiecie leskim odbyła się Droga Krzyżowa służb mundurowych Województwa Podkarpackiego. To szczególne nabożeństwo gromadzi przedstawicieli wielu formacji oraz lokalnych władz samorządowych. W wydarzeniu biorą udział nie tylko funkcjonariusze, ale również ich kapelani – wspólnie modlą się i wspominają ideę służby jako powołania i poświęcenia. W tym roku modlitewne rozważania odbywały się pod hasłem: „Krzyż znakiem służby i ofiary”. Symboliczna wędrówka stacji Męki Pańskiej stała się okazją do zadumy nad znaczeniem munduru nie tylko jako znaku przynależności do formacji, lecz przede wszystkim jako zobowiązania do ofiary, odwagi i odpowiedzialności wobec innych.

reklama

Trasa przejścia Drogi Krzyżowej biegła od kościoła w Zwierzyniu do cudownego źródełka w pobliżu rezerwatu przyrody „Przełom Sanu pod Grodziskiem”.

W hołdzie poległym policjantom II RP

Tegoroczne nabożeństwo miało szczególny wymiar historyczny i patriotyczny. W związku z przypadającą 85. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w trakcie której zamordowano tysiące polskich oficerów i funkcjonariuszy, w tym blisko 6 tysięcy policjantów, oddano hołd poległym przedstawicielom służb II Rzeczypospolitej.

Krzyż, niesiony podczas Drogi Krzyżowej w imieniu policjantów garnizonu podkarpackiego, powierzono członkom Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, organizacji pielęgnującej pamięć o zamordowanych funkcjonariuszach Policji Państwowej. Ich obecność była nie tylko symbolem pokoleniowej ciągłości, ale też cichym świadectwem rodzinnej pamięci o tych, którzy oddali życie z powodu swojej przynależności do służby.

reklama

Wspólnota służb i instytucji

Uroczystości przewodniczył ksiądz Jan Wątroba, biskup rzeszowski. Tegoroczne rozważania do poszczególnych stacji opierały się o życie i heroizm rotmistrza Witolda Pileckiego. Głównym organizatorem tegorocznego nabożeństwa był wojewódzki kapelan policji ksiądz Marek Buchman i Komenda Powiatowa Policji w Lesku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele różnych formacji mundurowych: Policji, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, a także Wojska Polskiego, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej. Do wspólnej modlitwy dołączyli również reprezentanci organizacji społecznych i środowisk lokalnych, między innymi Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalnych Lasów Państwowych oraz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty.

reklama

Uroczystości zakończyła msza święta odprawiona w Kaplicy Ośrodka Caritas w Myczkowcach. Eucharystii, sprawowanej w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, ich rodzin oraz wszystkich uczestników wydarzenia, przewodniczył biskup Jan Wątroba, a koncelebrowało ją dziesięciu kapłanów. Liturgii towarzyszyła starannie przygotowana oprawa muzyczna w wykonaniu utalentowanych funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo