reklama

Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne w Dźwiniaczu Dolnym. Był to czas radości i podziękowań [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne w Dźwiniaczu Dolnym. Był to czas radości i podziękowań [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
119
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościDożynki to jedno z najważniejszych i najbardziej kolorowych wydarzeń w polskiej tradycji ludowej. To czas radości, wspólnoty oraz podziękowania za urodzaj rolnej ziemi. W trakcie dożynek, społeczność wiejska gromadzi się, by uczcić plony, wspólnie świętować i oddać hołd ciężkiej pracy rolników. Tak było w niedzielę w gminie Ustrzyki Dolne, a dokładniej w Dźwiniaczu Dolnym.
reklama

Tradycja dożynek ma głębokie korzenie sięgające czasów przedchrześcijańskich. Wówczas obchodzono różnorodne rytuały dziękczynne, związane z bogactwem rolnym. Po nawróceniu się na chrześcijaństwo, zwyczaj dożynek został wpleciony w obrzędy kościelne, przypominając o wdzięczności wobec Boga za dostatek i plony.

Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne w Dźwiniaczu Dolnym

Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne były nie tylko czasem uczty i zabawy, ale także okazją do wyrażenia wdzięczności za owoce pracy. Centralnym elementem święta była uroczysta polowa msza dziękczynna, podczas której wieńce dożynkowe, składające się z różnorodnych produktów rolniczych, jak zboże, owoce, warzywa i kwiaty, zostały poświęcone przez księdza Marka Jurkiewicza, proboszcza parafii w Dźwiniaczu Dolnym. Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne otwarcie nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej, która stanęła w miejscu starego budynku. Przypomnijmy – obiekt spłonął w pożarze z 3 na 4 stycznia 2016 roku. Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych podkreślił, że mieszkańcy odzyskali swoje centrum kulturalne, miejsce spotkań oraz warsztatów.

reklama

Kolejnym punktem niedzielnego wydarzenia był ceremoniał dożynkowy rozpoczęty przez starostów: Małgorzatę Szczyrbę i Jana Kulkę, którzy przekazując upieczony z tegorocznych ziaren chleb na ręce burmistrza Bartosza Romowicza podkreślili, jak ważne jest jego dzielenie równo i sprawiedliwie, aby nikomu niczego nie zabrakło.

Dożynki to nie tylko święto rolników, ale całej wsi. Wsi, która nie jest już taka jak przed laty, kiedy większość z nas miała gospodarkę. Współcześnie osób pracujących na roli jest bardzo mało. Mamy też tak zwanych dużych rolników, którzy oprócz tego, że dają możliwość tego byśmy mieli co jeść i pić, są również księgowymi, pracownikami administracji swojego gospodarstwa

reklama

- powiedział Bartosz Romowicz.

Jednym z symboli obchodów dożynkowych jest obdarowanie zgromadzonej społeczności kawałkiem chleba. Podczas święta w Dźwiniaczu Dolnym dokonali tego starostowie, burmistrz Bartosz Romowicz oraz wiceburmistrz Michał Wnuk.

Wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć wieńce dożynkowe przygotowane między innymi przez sołectwa: Ustjanowa Dolna, Wojtkowa, Ustjanowa Górna, Jałowe, Stańkowa, Łobozew Dolny, Łobozew Górny, Brelików, Leszczowate, Liskowate, Hoszowczyk, Bandrów Narodowy, Serednica, Wola Romanowa, Wojtkówka, Ropienka, Równia oraz Dźwiniacz Dolny. Ponadto nie zabrakło stoisk z regionalnymi potrawami, w tym bigosu, pierogów, gołąbków, pasztetu, kwaśnicy, fuczek czy ciast oraz muzyki na ludową nutę. Organizatorzy wydarzenia zadbali także o edukację (stoisko Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych) i zajęcia sportowe.

reklama

Współczesność i kontynuacja tradycji

Współcześnie dożynki to nie tylko kontynuacja dawnych tradycji, ale również sposób na zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Organizowane są liczne festiwale dożynkowe, które przyciągają zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Dzięki temu świętu można lepiej poznać kulturę, sztukę i zwyczaje ludowe, a także docenić pracę rolników, która ma istotne znaczenie dla społeczeństwa.

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze ludowej, które celebrowane jest jako święto dziękczynienia za plony ziemi. To okazja do wspólnego świętowania, podziękowania Bogu za urodzaj oraz uhonorowania ciężkiej pracy rolników. Mimo upływu czasu, tradycja dożynek wciąż jest żywa i odgrywa ważną rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości i wspólnoty.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama