reklama
reklama

Cisna miejscem pamięci. Trzy rocznice i jeden wspólny cel – uhonorować służbę i poświęcenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Dariusz Wethacz - Wójt Gminy Cisna

Cisna miejscem pamięci. Trzy rocznice i jeden wspólny cel – uhonorować służbę i poświęcenie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Trzy rocznice i jeden wspólny cel – uhonorować służbę i poświęcenie | foto Facebook/Dariusz Wethacz - Wójt Gminy Cisna

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW Cisnej odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu trzech rocznic związanych z historią funkcjonariuszy pełniących służbę w Bieszczadach. Wydarzenie miało charakter refleksyjny i historyczny, a jego celem było przypomnienie tragicznych zdarzeń oraz uhonorowanie osób zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o nich.
reklama

Uroczystość, która odbyła się w Cisnej została przygotowana przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz 103 Pułk Lotników. Jak zaznaczył wójt gminy Cisna Dariusz Wethacz, spotkanie miało wyjątkowy charakter i służyło nie tylko przypomnieniu lokalnej historii, ale też oddaniu hołdu tym, którzy pełnili służbę z narażeniem życia.

Zebraliśmy się, aby uczcić Święto Policji przypadające na 24 lipca oraz 34. rocznicę tragicznej katastrofy śmigłowca z policjantami na pokładzie, do której doszło 10 stycznia 1991 roku w rejonie Cisnej. W tym wypadku zginęli funkcjonariusze oraz członkowie załogi. Dziś, z szacunkiem i wdzięcznością, oddajemy im hołd za służbę i poświęcenie

reklama

– podkreślił Dariusz Wethacz.

Drugim elementem upamiętnienia była 80. rocznica tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku, kiedy to w wyniku eksplozji w budynku dawnego posterunku zginęli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Budynek znajdował się w sąsiedztwie szkoły w Cisnej. Jak przypomniał wójt, okoliczności tego zdarzenia do dziś budzą emocje i są istotną częścią lokalnej pamięci historycznej.

Pomnik na wzgórzu Betlejemka, choć nie usytuowany dokładnie w miejscu eksplozji, ma symboliczne znaczenie.

reklama

Przypomina o tamtych dramatycznych czasach i ludziach, którzy oddali życie w trakcie pełnienia obowiązków

dodał wójt gminy Cisna.

Odznaczenia i współpraca z organizacjami kombatanckimi

Ważną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń osobom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci historycznej, a także tym, którzy wspierają środowiska kombatanckie i działają na rzecz wspólnoty. W gronie wyróżnionych znalazł się również wójt gminy Cisna Dariusz Wethacz. Został on uhonorowany Złotym Krzyżem Korpusu Kadetów, który wręczył generał Bolesław Wolanin, a także otrzymał odznaczenie z rąk pułkownika Jana Urbaniaka.

reklama

To dla mnie ogromny honor i zarazem dowód na to, że współpraca samorządu z organizacjami kombatanckimi przynosi realne efekty i ma głęboki sens

– zaznaczył Dariusz Wethacz, dziękując za przyznane wyróżnienia.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo