Festiwal Chmielowisko narodził się z potrzeby serca. To wydarzenie, które od samego początku miało na celu nie tylko promowanie muzyki bieszczadzkiej, ale także podtrzymywanie pamięci o Przemysławie „Chmielu” Chmielewskim – artyście, który odnalazł w Bieszczadach swoją drogę i poświęcił się tworzeniu piosenek inspirowanych surowym pięknem tych gór.
Przemek Chmielewski, z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, w 2010 roku przeniósł się w Bieszczady, gdzie odnalazł swój azyl. Wspólne muzykowanie przy ogniskach, tworzenie utworów opowiadających o zakapiorskim życiu i codzienności ludzi gór szybko stało się jego pasją. Współpracował między innymi z poetą Mirosławem Welzem, a jego kompozycje, takie jak „Zakapiorskie Bieszczady” czy „Znam dziewczynę o twarzy anioła”, stały się nieodłączną częścią bieszczadzkiego repertuaru. W 2016 roku zdiagnozowano u niego nowotwór, z którym walczył do samego końca. Zmarł 13 stycznia 2017 roku, pozostawiając po sobie pięć albumów i grono przyjaciół, którzy postanowili uhonorować jego twórczość w najlepszy możliwy sposób – poprzez muzykę i wspomnienia.
Od 2019 roku Chmielowisko odbywa się cyklicznie, przyciągając nie tylko wielbicieli bieszczadzkiej muzyki, ale także tych, którzy chcą poczuć niepowtarzalny klimat wspólnego świętowania w duchu „Chmiela”.
Program Chmielowiska 2025
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3–5 lipca, a organizatorzy przygotowali trzy dni pełne muzyki, wspólnego śpiewania przy ognisku i bieszczadzkiej atmosfery.
Dzień 1 – Bieszczadzka Watra (3 lipca 2025)
Pierwszy dzień festiwalu upłynie pod znakiem muzycznych spotkań przy ognisku. Bieszczadzka Watra to wydarzenie o wyjątkowym, kameralnym charakterze – otwarta scena, subtelne nagłośnienie i pełna swoboda dla wszystkich chętnych muzyków, którzy chcą podzielić się swoją twórczością. Tego wieczoru nie ma podziału na scenę i publiczność – każdy, kto czuje w sercu Bieszczady, może usiąść z gitarą, zaśpiewać i po prostu pobyć wśród ludzi, dla których muzyka jest sposobem na wyrażenie siebie.
Dzień 2 – Dzień Bieszczadzki i koncerty laureatów (4 lipca 2025)
Piątkowy program to przede wszystkim spotkanie z bieszczadzkimi bardami oraz koncerty laureatów poprzednich edycji festiwalu. Od godziny 10:00 scena będzie otwarta dla prób oraz muzyków, którzy chcą zaprezentować swoje utwory, a o godzinie 13:00 oficjalnie rozpocznie się festiwalowy dzień. Na scenie pojawią się:
- Marek Długopolski – zespół Ballabard
- Grażyna Staręga i Andrzej Wiącek
- Piotr Michna
- Andrzej Czyż
- Andrzej Szal
- Marcepan Dzierzgowski
- Adam „Łysy” Glinczewski i Włodek Biliński
- Jacek Pikuła
- Grzegorz „Kowal” Michalik
- Jurek Krupa
- Piotr „Rogalik” Rogala
- Kapela z Przypadku
- Paweł Lewandowski
Wieczorem scena ponownie otworzy się na spontaniczne występy i muzyczne spotkania pod gwiazdami.
Fot. chmielowisko.com.pl
Dzień 3 – Konkurs „O Kapelusz Chmiela” i koncerty finałowe (5 lipca 2025)
Sobota, ostatni dzień festiwalu, to czas muzycznej rywalizacji oraz wyjątkowych koncertów. Planowo o godzinie 11:00 rozpocznie się konkurs „O Kapelusz Chmiela”, w którym mogą wziąć udział zarówno doświadczeni muzycy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją sceniczną przygodę. Jury oceni wykonania, a o godzinie 15:00 ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody, zarówno te przyznawane przez jurorów, jak i te, które trafią do ulubieńców publiczności. Po konkursie na scenie pojawią się artyści od lat związani z Chmielowiskiem:
- Janusz Płoszaj
- Paweł Szmist
- Przemek Bielawa
- Maciek Yooźwik
- Piotr „Lupi” Lubertowicz
- Marysia Lamers
- Tomek Motyka i Paweł Baran
- Ryszard Wolbach
- Darek Czarny i Jarek Mikulski
- Marek Dubeltowicz z Niedźwiedziem
- Załoga Szklanego Jasia feat. Tomek Motyka i Paweł Baran
Zwieńczeniem festiwalu będzie symboliczne „Światełko do Nieba”, czyli wspólne odśpiewanie hymnu bieszczadników. Jak podkreślają organizatorzy, plan wydarzenia może jeszcze ulec zmianie. Będziemy ten artykuł aktualizować na bieżąco.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.