Gmina Bukowsko zyskała nową nieruchomość, której historia sięga połowy XIX wieku. Działka o powierzchni 0,0753 ha, położona w Nagórzanach, stała się własnością gminy dzięki darowiźnie przekazanej przez powiat sanocki, reprezentujący Skarb Państwa. Obiekt ten, na którym znajdują się ruiny Cerkwi Grekokatolickiej pw. Piotra i Pawła, został wpisany do rejestru zabytków w 1985 roku i jest obecnie odbudowywany. Gmina planuje wykorzystać nieruchomość na cele publiczne, co wpisuje się w szersze działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków zapewnił gminie Bukowsko dofinansowanie w wysokości 1 000 000 zł, które zostanie przeznaczone na odtworzenie budynku cerkwi.
Pragniemy poinformować przy tej okazji, że prace rekonstrukcyjne budynku dobiegają końca. Wykonawca inwestycji zrekonstruował mur, wstawił okna, odbudował dach i sufit cerkwi, a także wykonał dojścia do budynku i oświetlenie zewnętrzne
– poinformowali urzędnicy z gminy Bukowsko.
Fot. Gmina Bukowsko
Historia cerkwi sięga 1848 roku, kiedy to została wzniesiona z fundacji Włodzimierza Poźniaka. Pierwotnie nosiła wezwanie św. Michała, które w 1864 roku zmieniono na śś. Piotra i Pawła. Do 1791 roku cerkiew była niezależną parafią, jednak później stała się cerkwią filialną parafii greckokatolickiej w Woli Sękowej. Po remoncie w 1902 roku, obiekt, niestety, po 1947 roku popadł w ruinę.
Cerkiew, z charakterystyczną dla regionu orientacją oraz jednoprzestrzenną, murowaną z kamienia łamanego, pierwotnie była otynkowana. Jej wnętrze zamknięte jest półkoliście, natomiast zewnętrznie trójbocznie, co podkreśla unikatowy styl architektoniczny. Z zachodniej strony niegdyś znajdował się oszalowany przedsionek, a do wnętrza prowadziły drewniane drzwi o konstrukcji klepkowej. Ciekawym elementem jest prostokątny portal z motywem "oślego grzbietu", sygnowany datą 1861. Dach typu kalenicowego, trójspadowy, pokryty gontem, ozdobiony był wieżyczką z sygnaturką, zwieńczoną ośmioboczną baniastą latarnią. Historyczny charakter miejsca wzbogacają pozostałości starego cmentarza grzebalnego z XIX wieku, na którym odnaleźć można nieliczne nagrobki datowane na początek XX wieku. Pod cerkwią znajduje się krypta, w której spoczywają fundator oraz jego synowie. Mimo że część pierwotnego wyposażenia cerkwi zaginęła, część z niego znajduje się w nowotanieckiej farze, a XVI-wieczna ikona z cerkwi trafiła do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Fot. Gmina Bukowsko
Odbudowa Cerkwi Grekokatolickiej pw. Piotra i Pawła w Nagórzanach nie tylko przywróci dawną świetność tego cennego obiektu, ale także przyczyni się do ożywienia tradycji kulturowych oraz wzmocnienia lokalnej tożsamości. Dzięki zaangażowaniu gminy oraz wsparciu finansowemu, ta historyczna budowla, po latach zapomnienia, ponownie stanie się ważnym punktem na mapie regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.