reklama

Byli ważnymi postaciami w dziejach Leska. Teraz na ich cześć powstanie pomnik-ławeczka [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Byli ważnymi postaciami w dziejach Leska. Teraz na ich cześć powstanie pomnik-ławeczka [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościJesień tego roku będzie szczególnym czasem dla mieszkańców Leska oraz miłośników historii i kultury związanej z Bieszczadami. W ramach wyjątkowej inicjatywy, społeczność lokalna, wraz z leśnikami i myśliwymi, przygotowuje się do odsłonięcia pomnika-ławeczki upamiętniającego dwie wybitne postaci: Ksawerego hr. Krasickiego i Wincentego Pola. To nie tylko hołd dla ich zasług, ale również symboliczne miejsce refleksji, które ma stać się ważnym punktem na mapie Leska.
reklama

Ksawery hr. Krasicki – patriota i mecenas kultury

Ksawery hr. Krasicki (1774-1844) to postać, która na stałe wpisała się w historię Bieszczadów i Pogórza. Znany nie tylko jako patriotyczny bohater, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz wojny polsko-austriackiej, ale także jako największy myśliwy tych terenów. Jego zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności oraz wsparcie dla kultury narodowej, w tym pomoc finansowa dla Wincentego Pola i powstańców styczniowych, czyni z niego postać wyjątkową. Krasicki, z zamiłowania myśliwy, połączył miłość do ojczyzny z pasją do przyrody, co pozostawiło trwały ślad w dziedzictwie regionu.

Fot. RDLP Krosno

reklama

Wincenty Pol – poeta, geograf i miłośnik natury

Wincenty Pol (1807-1872) to wybitny poeta i geograf, którego twórczość odegrała ważną rolę w polskiej literaturze i krajoznawstwie. Jego dzieła, takie jak „Obrazy z życia i natury”, nie tylko opisują piękno polskiej przyrody, ale także wprowadzają innowacyjne spojrzenie na otaczający świat. W szczególności rozdział IX „Z czarnych lasów i zielonych borów” stał się symbolem jego leśnych przemyśleń, gdzie słynne motto „Siew lasu – to Boży siew! Im dalej w las – tem więcej drzew” odzwierciedla głębokie zrozumienie natury i jej wartości. Pol, podobnie jak Krasicki, był mocno związany z regionem Bieszczadów, a jego dziedzictwo pozostaje żywe w pamięci mieszkańców.

reklama

Pomnik-ławeczka: miejsce spotkań i pamięci

Inicjatywa upamiętnienia tych dwóch postaci poprzez pomnik-ławeczkę zrodziła się z potrzeby zachowania ich dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Jak podkreśla Ryszard Paszkiewicz, emerytowany leśnik i pomysłodawca projektu: „pomnik-ławeczka ma stać się punktem refleksji i spotkań, przypominając mieszkańcom oraz odwiedzającym o dziedzictwie tych wybitnych osobistości”. To miejsce będzie nie tylko hołdem dla Ksawerego hr. Krasickiego i Wincentego Pola, ale także przestrzenią, która połączy mieszkańców Leska z historią i kulturą regionu.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

Pomnik-ławeczka zostanie odsłonięty 26 września o godzinie 13:30 na Placu Pułaskiego w Lesku, w ramach obchodów stulecia zjednoczenia stowarzyszeń łowieckich w Polsce oraz stulecia Lasów Państwowych. Wydarzenie to odbędzie się podczas konferencji popularno-naukowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Leśne, co podkreśla wagę tego przedsięwzięcia w kontekście szerszych obchodów narodowych.

Społeczna inicjatywa i apel o wsparcie

Realizacja tego projektu to w pełni społeczna inicjatywa, wspierana przez środowisko leskich myśliwych, leśników oraz Komitet Upamiętnienia Ksawerego hr. Krasickiego i Wincentego Pola. Choć udało się już zgromadzić część niezbędnych funduszy, organizatorzy wciąż apelują o wsparcie finansowe. Dobrowolne darowizny można przekazywać na subkonto Koła Łowieckiego „Ryś” w Lesku, co umożliwi pełną realizację projektu (20 1020 2980 0000 2102 0158 0943 z dopiskiem „budowa pomnika”). Na Placu Pułaskiego w Lesku ustawiono już tablicę z wizualizacją projektu oraz informacjami na temat planowanego odsłonięcia pomnika.

Pomnik-ławeczka Ksawerego hr. Krasickiego i Wincentego Pola będzie miał głębokie znaczenie dla Leska i okolic. To nie tylko fizyczny obiekt, ale przede wszystkim symboliczny hołd dla wybitnych postaci, które swoją działalnością wpłynęły na rozwój kultury, leśnictwa i krajoznawstwa w Polsce. Miejsce to stanie się nowym punktem spotkań, przestrzenią do refleksji nad przeszłością i inspiracją do dalszego pielęgnowania dziedzictwa kulturowego regionu.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama