reklama

Zimowe Bieszczady. Jak się przygotować do wędrówki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Niezbędnik turysty
reklama

Wielu uważa, że zimowe Bieszczady są najpiękniejsze. Wtedy gdy wszystko przykryte jest białą pierzynką śnieżnego puchu, a wiatr z lodu i szronu formuje przepiękne, naturalne rzeźby.

Z roku na rok przybywa ludzi zafascynowanych zimową turystyką w Bieszczadach. Ci, którzy pierwszy raz planują zimową wyprawę w Bieszczady, zastanawiają się jak się do takiej wyprawy przygotować. Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

To Cię może zainteresować: Szerokim Wierchem na Tarnicę

Dlaczego warto wędrować po Bieszczadach zimą?

Są dwa główne powody. Zimowe Bieszczady to przede wszystkim pustki na szlakach; często przez cały dzień nie spotkamy nikogo. Poza tym tym przy  dużym mrozie i braku chmur, powietrze jest krystalicznie czyste. To dzięki temu  zimą możemy zobaczyć i więcej i  dalej niż w pozostałe pory roku.

zimowe-bieszczady
Fot. G. Lizakowski

Jak się przygotować do zimowych wędrówek po bieszczadzkich szlakach?

Ubranie.

Spodnie zimowe, rękawice, kurtka narciarska, bielizna termoaktywna plus kominiarka to absolutne minimum. Dobrze mieć na sobie kilka warstw, żeby w zależności od warunków móc je zdejmować lub ponownie zakładać. Przydałyby się  także o gogle narciarskie, które w trakcie śnieżnej zadymki  najlepiej ochronią  oczy. Ważne są też kijki trekingowe. Jeśli chodzi o rakiety śnieżne i raczki to zdania są podzielone. Wszystko zależy od warunków - czy jest dużo śniegu czy szlaki są oblodzone.

Plecak.

W plecaku powinien się znaleźć termos z gorącą herbatą, kaloryczny prowiant, dodatkowa bluza i dodatkowa bielizna. Zawsze zabierajmy ze sobą kompas i mapę. Niektórzy biorą również koc termicznych. 

[Best_Wordpress_Gallery id="258" gal_title="Bieszczady zimą"]

Środki ostrożności.

Zimą szybciej można zabłądzić. Warunki w górach potrafią się w ciągu kilku minut zmienić o 180°.  Jeśli spotka Cię na drodze śnieżna zamieć lub gęsta chmura, nie będziesz widział nic. Warto zabezpieczyć się na wypadek takich  niebezpiecznych przygód. Przede wszystkim zostaw informację w miejscu noclegu, którędy idziesz i o której planujesz wrócić. Zostaw swój numer telefonu. Pamiętaj, żeby mieć maksymalnie naładowaną baterię (mozna dodatkowo wziąć powerbank), a telefon trzymaj blisko ciała, pod kurtką. Numer ratunkowy +48 601 100 300 miej zapisany w telefonie.

Nie wędruj sam!

W zimie zdecydowanie bezpieczniej mieć na szlaku towarzysza, ze względu na zagrożenia jakie mogą się pojawić. Można skręcić nogę, może rozładować się telefon, może  stać się cokolwiek. I wtedy obecność drugiej osoby może nawet uratować życie.

Jedziesz w góry samochodem?

Weź ze sobą  łańcuchy, łopatkę i sól lub piasek. Kiedy zakopiesz się w śniegu, a wokół nie będzie nikogo, wszystko  może być na wagę złota.

Zima w Bieszczadach jest przepiękna, ale może też być niebezpieczna. Pamiętajmy, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zabezpieczenie się na wypadek wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń!

Zanim wyjdziesz w góry koniecznie zainstaluj aplikację RATUNEK.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama