Nie jeden, a już trzy pociągi odjeżdżają ze stacji w Uhercach Mineralnych do Tarnowa i Krakowa, przewożąc jednorazowo ponad 230 uchodźców z Ukrainy. Ich transport jest możliwy dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz ciężkiej pracy kolejarzy PKP PLK.

Z przejścia granicznego w Krościenku oraz z punktów recepcyjnych w Łodynie i Równi, uchodźcy dowożeni są autobusami do stacji w Uhercach Mineralnych. Przy organizacji tego przedsięwzięcia pomaga starostwo powiatu bieszczadzkiego, policjanci, strażacy, Straż Ochrony Kolei czy pracownicy PKP PLK.

Dzięki wydłużeniu dwóch regularnych kursów PKP Intercity z Zagórza do Krakowa Głównego, obsługiwanego przez tabor przewoźnika SKPL, uchodźcy mogą dotrzeć z Uherzec Mineralnych do stolicy Małopolski. Ponadto udostępniono dodatkowy pociąg do Tarnowa.

Zwiększenie liczby połączeń kolejowych nie tylko usprawniło ruch na granicy, ale także zmniejszyło czas przebywania uchodźców w punktach recepcyjnych. Jak informuje starostwo powiatowe w Sanoku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w najbliższych dniach zostanie uruchomiony kolejny pociąg z Uherzec Mineralnych w kierunku Jasła.

Przez cały czas trwają także prace remontowe torów kolejowych na odcinku Uherce – Krościenko.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz