Prawdziwe życie dzikich zwierząt to zagadka, która od wieków fascynuje miłośników natury. Między innymi dzięki pracy leśników możemy bliżej poznać ich codzienność, rytuały i panujące między nimi relację. W ostatnich dniach pracownicy Nadleśnictwa Baligród nagrali ciekawą sytuację w bieszczadzkim lesie.

Konfrontacja żbika z lisem

Kilka dni temu Nadleśnictwo Baligród za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikowało ciekawe nagranie ze spotkania żbika z lisem. Zwierzęta rywalizowały o pożywienie, a całą sytuację nagrała jedna z fotopułapek Kazimierza Nóżki. Na nagraniu możemy dostrzec żbika posilającego się truchłem jelenia, w momencie, gdy pojawił się lis. Żbik widząc go, próbował go odgonić. Lis wykonał ruch w jego kierunku, licząc na to, że ten przestraszy się. Tak się nie stało. Lis zaczął uciekać, a żbik ruszył za nim w pogoń. Oba drapieżniki zatrzymały się kawałek dalej i czekały wzajemnie na swoje ruchy. Niestety nie widzimy na nagraniu, jak skończyła się walka o martwego jelenia.

Leśnicy przybliżają nam życie zwierząt

Pracownicy lasów chętnie dzielą się swoją codziennością, a to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie mogą być tak często w ukochanych miejscach. Do grona leśniczych, którzy pokazują internautom to, co dzieje się w górskich lasach, należą ci z Baligrodu. Poza ciekawostkami przyrodniczymi i obyczajowymi przekazują również unikatowe materiały z fotopułapek rozmieszczonych w północno-zachodniej części Bieszczadów.

Fotopułapki to świetne narzędzie do poznawania obyczajów dzikich mieszkańców lasów. Niezwykle rzadko możemy z bliska obserwować życie drapieżników, a dzięki nagraniom z ukrytych kamer – wyposażonych w czujnik ruchu, który w momencie wykrycia poruszającego się obiektu aktywuje wykonywanie zdjęć lub rejestrowanie filmu – jest to możliwe.