W ciągu 10 lat zagrodę żubrów w Mucznem, w Bieszczadach odwiedziło ponad 1,3 miliona osób. Warto zauważyć, że z każdym kolejnym rokiem przyjeżdża tu coraz więcej turystów.

Duże zainteresowanie zagrodą żubrów

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem to cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcja Bieszczadów. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by z niedalekiej odległości zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Tylko w ubiegłym roku zagrodę odwiedziło blisko 190 tysięcy osób. Jak zauważa Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, zwiększony ruch obserwowany jest również od początku obecnego roku. „Jak na razie odnotowało ponad 10 tysięcy wejść”.

Według ubiegłorocznych szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ponad 700 żubrów.

Poprawa kondycji genetycznej

Fot. Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe | Facebook

Zagroda żubrów w Mucznem powstała w 2012 roku i od samego początku jej głównym założeniem jest poprawa kondycji genetycznej tych ssaków oraz chęć odtworzenia stada „Górny San”. Żubry podatne są na wiele chorób, w tym na zarażenie gruźlicą. Właśnie z tą chorobą borykało się stado żyjące na terenie nadleśnictwa Stuposiany. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Każdy może zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku

Zagrodę zlokalizowano na siódmym kilometrze drogi prowadzącej ze Stuposian do Mucznego. Zajmuje ona powierzchnię leśną około 9 hektarów i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.