Wystarczył jeden dzień wysokiej temperatury, by strażacy ponownie wyjeżdżali do palących się traw. Tego typu przypadki miały miejsce w Myczkowcach, Średniej Wsi, Woli Matiaszowej czy Wojtkówce.

Każdego roku strażacy zmagają się z plagą pożarów traw. Najczęściej ten okres przypada, gdy zanika pokrywa śnieżna, a na termometrach odnotowywane są coraz wyższe temperatury. Na przełomie marca i kwietnia, bieszczadzkie jednostki niemal codziennie wyjeżdżały do tego typu akcji. Część z nich była naprawdę poważna, gdyż ogień rozprzestrzeniał się w niewielkiej odległości od lasów i budynków mieszkalnych. Następnie kilka tygodni niższych temperatur i deszczu powstrzymało wiele osób od niszczenia środowiska dopuszczając się wypalania.

Jeden dzień i kilka wezwań do pożarów traw

Niestety, po dłuższym okresie, wystarczył jeden dzień, by ponownie strażacy musieli wyjeżdżać do pożarów. W miniony czwartek, państwowa jednostka z Leska i ochotnicza ze Średniej Wsi zostali zadysponowani do dwóch akcji. O 15:30 wyjechali do Średniej Wsi, a później do Woli Matiaszowej, gdzie spaleniu uległo około 4 hektarów traw.

Tego samego dnia, w godzinach wieczornych ogień pojawił się również w miejscowości Myczkowce, tuż obok platformy widokowej. Do działań zadysponowano jednostki JRG Lesko, OSP KSRG Uherce Mineralne oraz OSP KSRG Myczkowce. Do dwóch pożarów łąk w Wojtkówce wzywani byli też miejscowi strażacy i druhowie z OSP KSRG Wojtkowa.

To zabronione działania

Strażacy i policja przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Działanie takie niesie ze sobą tylko szkody dla środowiska i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz zwierząt. Wypalanie traw jest uregulowane w Ustawie o ochronie przyrody i Ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę nagany, aresztu lub grzywny od 5 to 20 tysięcy złotych. Dodatkowo, jeżeli w wyniku wypalania traw dojdzie do pożaru, w którym zagrożone jest życie lub zdrowie wielu osób lub dojdzie do zniszczenia mienia wielkich rozmiarów można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Zdjęcie główne: OSP KSRG Uherce Mineralne