reklama

Wróżenie z węgla, uroczysta kolacja czy święcenie wody. Najbardziej znane noworoczne zwyczaje Bojków

Opublikowano:
Autor:

Wróżenie z węgla, uroczysta kolacja czy święcenie wody. Najbardziej znane noworoczne zwyczaje Bojków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki Tradycyjna kultura duchowa Bojków jest bogata i zróżnicowana. Wiele zwyczajów to połączenie religii chrześcijańskiej z ludowymi zabobonami. Nie tylko Wigilia Bożego Narodzenia była dla nich ważnym, a zarazem magicznym dniem, ale również Nowy Rok.
reklama

Nowy Rok w tradycji Bojków

Nowy Rok to dzień, w którym wróżono sobie z węgla. Na piecu układano zatem tyle rozżarzonych węgielków ilu było w chacie domowników oraz zwierząt. Każdy węgielek odpowiadał jednemu z nich. Ten, którego węgielek jako pierwszy pokrył się grubą warstwą popiołu miał umrzeć w nadchodzącym roku. Warto podkreślić, że we wróżby z węgla bardzo wierzono.

Bojkowie w Nowy Rok kreślili na drzwiach w izbach krzyże i podobnie jak w wieczór wigilijny, zasiadali uroczyście do kolacji. Udawali się oni również do cerkwi. Stamtąd wyruszały procesje nad rzeki czy jeziora, gdzie kapłan święcił wodę, którą najczęściej mieszkańcy przechowywali w domach razem ze świętymi ikonami.

Kim byli Bojkowie?

Bojkowie to ludność, która zamieszkiwała głównie tereny Bieszczadów. Ich chaty zlokalizowane były w Kamionce, Sukowate, Żernicy Wyżnej, Berezce, Bereżnicy Niżnej, Łobozewie, Równi, Hoszowie, Ustrzykach Dolnych, Lutowiskach, Czarnej, Baligrodzie, Cisnej i Stebniku. Na północ od nich, po obu stronach drogi z Olszanicy do Ustrzyk Dolnych i Krościenka, mieściły się wsie o mieszanych cechach bojkowsko-łemkowsko-doliniańskich. Bieszczadzcy górale prowadzili spokojne życia. Związane było nie tylko z pracą, ale też tradycjami, wierzeniami i zwyczajami, które rozwijały się mimo rozbiorów Polski czy wojen.

Ludność Bojkowska ucierpiała najbardziej w czasie II wojny światowej. Za sprawą wysiedleń, mieszkańcy wiosek zmuszeni byli opuścić swoje gospodarstwa i zniknęli z tych terenów na zawsze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama