Dzisiaj nad ranem rozpoczęła się wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej na terenie Donbasu, ale pociski spadają także w innych miastach w kraju, w tym w Kijowie, Charkowie, Odessie i Łucku na zachodzie kraju. Pociski spadały również w niedalekiej odległości od granicy z Polską.

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, obywatele tego kraju szturmem zaczęli wyjeżdżać. Na przejściu granicznym w Krościenku tworzą się ogromne korki. W województwach podkarpackim i lubelskim powstają „punkty recepcyjne” dla Ukraińców, w których dostępne będzie wyżywienie, pomoc medyczna oraz punkt informacyjny.

Pierwszy z takich punktów powstał już w Medyce. Na miejscowej sali gimnastycznej w szkole podstawowej trwają prace przy tworzeniu specjalnych miejsc. Jak Informuje PAP Przed południem pod salę gimnastyczną przyjechała ciężarówka pilotowana przez kilka samochodów straży pożarnej. Strażacy wnosili do sali pudła oraz łóżka polowe. W pobliżu jest też radiowóz oraz karetka pogotowia.

Wojna na Ukrainie

Napięcie na wschodzie Europy eskalowało już od wielu tygodni. Kolejne ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz słowa rosyjskiego prezydenta coraz bardziej wskazywały na rosnące niebezpieczeństwo inwazji. Rosyjskie media od jakiegoś czasu podawały wiele fałszywych informacji dotyczących rzekomej agresji i ataków ze strony ukraińskiej. 21 lutego Władimir Putin uznał niepodległość tzw. donieckiej i ługańskiej republik ludowych, regionów oderwanych od Ukrainy w 2014 r.

W środę, 23 lutego, liderzy dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie poprosili Władimira Putina o pomoc w „odparciu agresji sił zbrojnych Ukrainy w celu uniknięcia ofiar cywilnych i katastrofy humanitarnej na Donbasie”.

Dzisiaj przed godziną 4 nad ranem prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia „specjalnej operacji wojskowej” na ukraińskim Donbasie. Władimir Putin powiedział, że Rosja nie może tolerować tego, co nazwał „groźbami ze strony Ukrainy” i „ostrzeżeniami przed ingerencją z zagranicy”.