Wodospad Szepit w Zatwarnicy na potoku Hylaty jest najwyższym wodospadem w Bieszczadach. W roku 1998 r. został uznany pomnikiem przyrody nieożywionej.

Wodospad „Szepit”, wg tablicy informacyjnej, znajdującej się tuż obok, sięga 8 metrów wysokości. Nie jest to jednak jeden wysoki próg, z którego spada woda tylko kilka kaskad utworzonych z wypiętrzonych piaskowców i łupków.

Ciekawostką jest, że pierwotnie wodospad znajdował się 30 metrów niżej, a jego przesunięcie było skutkiem pozyskiwania w latach 1972 – 1973 z potoku łupka. Kamień łupany był wykorzystywany przez żołnierzy Dolnośląskiej Jednostki KBW do budowy biegnącej obok drogi.

Do wodospadu Szepit łatwo dotrzeć ponieważ stanowi on część ścieżki przyrodniczo-historycznej „Hylaty”. Ścieżkę oznakowano, a prowadzi ona z Zatwarnicy na szczyt Kamień Dwernik

Zobacz też:

Wodospad Szepit w Zatwarnicy, jak każdy wodospad bieszczadzki, tworzy urokliwą kaskadę w malowniczym, leśnym terenie. Żeby umożliwić zejście do samych kaskad nadleśnictwo wybudowało metalowe schody z poręczami i postawiło ławeczki. 

Od miejsca zaparkowania w Zatwarnicy do wodospadu idzie się utwardzoną drogą 1,4 km, czyli spacerem ok. 20 min.