Na Połoninie Wetlińskiej nadal trwa przebudowa Chatki Puchatka. Emocje związane z przebudową już jakby ucichły i teraz wszyscy czekamy na efekty prac. Wprawdzie nowy obiekt miał być oddany do użytku już w październiku tego roku, jednak kilka czynników spowodowało opóźnienie zakończenia prac.

Opóźnienia były spowodowane zarówno obostrzeniami związanymi z pandemią jak i trudnymi warunkami pogodowymi. Bez wątpienia do pracy fizycznej na takiej wysokości i w tak trudnych warunkach trzeba przywyknąć. Przypominamy, że remont prowadzony jest na Połoninie Wetlińskiej, tuż pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały, a więc na wysokości ponad 1 200 m n.p.m.

Póki co budowla jest wiernym odzwierciedleniem tej wizualizacji.

stara-chatka-puchatka-wizualizacja-bdpn

Budynek ukończono w ok. siedemdziesięciu procentach. Zdecydowaną większość prac wykonano w podpiwniczeniu. Zainstalowano tam m.in nowoczesną oczyszczalnię ścieków, generatorownię i zbiorniki na deszczówkę. W chwili obecnej wykonawca przymierza się do montażu farmy fotowoltaicznej.

Fotogeniczna „stara” Chatka Puchatka

Bez wątpienia Chatka Puchatka była jednym z częściej fotografowanych miejsc w Bieszczadach. Może jeszcze krzyż na Tarnicy mógł jej dorównać. W internecie krąży mnóstwo zdjęć schroniska. Te zdjęcia robiono o każdej porze roku i dnia. Od wiosny do zimy i od wschodu do zachodu słońca. Często spotykamy zdjęcia kompletnie oblodzonego i ośnieżonego schroniska, a także zdjęcia o wschodzie lub zachodzie słońca. Czy nowy schron będzie równie popularnym i fotogenicznym obiektem?

stara-chatka-puchatka
Fot. Jacuś Bis

Kiedy otwarcie nowego schronu?

Nowy termin podany przez Bieszczadzki Park Narodowy to marzec przyszłego roku. Tak więc w sezonie turystycznym 2022 wszyscy odwiedzający Połoninę Wetlińską już będą mogli z usług schronu korzystać. Termin ten jest realny ponieważ obiekt jest już zadaszony, a przed nadejściem zimy zostaną wstawione drzwi i okna. Ułatwi to prowadzenie prac, których większość dotyczy wnętrza budynku. Znajdą się tam: salka edukacyjna, dwie sale z węzłem sanitarnym dla turystów, dyżurka GOPR-u i Straży Parku.

Wirtualny spacer do starej „Chatki Puchatka.”

To może Cię również zainteresować: Chatka Puchatka kiedyś

Tymczasem zapraszamy na wirtualne odwiedziny do Chatki Puchatka, którą na zlecenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego przeniesiono do świata wirtualnego. Jak czytamy na stronie BdPN: Odpowiadając na prośby wielu turystów, miłośników Bieszczad – w celu zachowania sentymentalnego wymiaru schroniska, którego współgospodarzem (do roku 2016) był m.in. Pan Ludwik Pińczuk, na nasze zlecenie powstała wersja 3D tego obiektu.

Przeczytaj więcej: Przebudowa Chatki Puchatka

Przypominamy, że szlak prowadzący do „Chatki Puchatka” nadal jest zamknięty i nie można podejść w pobliże budowy.

Fot. Autostopowicz