Od czterech dni, w Bieszczadach trwa Podkarpacki Szlak Filmowy. Uczestnicy wydarzenia mają okazję nie tylko odbyć podróże w czasie, poprzez oryginalne seanse ale również porozmawiać z wieloma osobami czy posłuchać dobrej muzyki. Jednak to nie wszystko. Podczas sobotniego dnia szlaku filmowego przygotowanego coś specjalnego dla wszystkich fanów serialu „Wataha”.

Wielki turniej wiedzy o serialu „Wataha”

„Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych znawców tej produkcji można spotkać właśnie w Bieszczadach. O tym będziemy mogli przekonać się w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy. Dla sympatyków nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 30 lipca o godzinie 12:00 na Rynku w Ustrzykach Dolnych.

Podkarpacki Szlak Filmowy w Ustrzykach Dolnych

29 lipca (piątek)

 • 18:00 Kino plenerowe – „Chudy i inni”, reż. Henryk Kluba, 1966, 91 min.
  20:00 Kino plenerowe – „Wielkie zimno”, reż. Gérard Pautonnier, Francja, 2017, 86 min.

30 lipca (sobota)

 • 12:00 Wielki turniej wiedzy o serialu „Wataha” – prowadzi Leszek Lichota
  12:00 – 19:00 Strefa edukacji Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – „Co w lesie piszczy”
  12:00 – 19:00 strefa relaksu – animacje dla dzieci, quizy filmowe dla rodzin
  15:00 Kino plenerowe dla dzieci – „Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza”
  17:00 Kino plenerowe – „Wilcze echa”, reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968, 97 min.
  19:00 Filmowa szarada – quiz rodzinny z nagrodami
  20:00 Koncert zespołu „Tołhaje” – muzyka filmowa z serialu Wataha.

„Wataha”, czyli serial, który pokochały miliony

Serial ukazuje pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Akcja pierwszej serii toczy się współcześnie na pograniczu polsko-ukraińskim w Bieszczadach. To zewnętrzna granica Unii Europejskiej, przez którą wiodą szlaki przemytnicze z Azji, zwłaszcza ludzi, narkotyków i broni. Pewnej nocy dochodzi do wybuchu w budynku dawnej strażnicy, a giną w nim niemal wszyscy oficerowie Placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych. Cudem udaje się przeżyć tylko jednemu z nich. Wkrótce odkrywa on, że padł ofiarą intrygi i staje się głównym podejrzanym o zamach, a dawni koledzy odwracają się od niego. Koniec serii zaskakuje nowymi wątkami wskazującymi na to, iż za zamachem na pograniczników mogą stać ludzie powiązani z nielegalnymi interesami służb specjalnych.

Fot. HBO

Akcja drugiej serii rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach z pierwszego sezonu i również toczy na bieszczadzkim pograniczu. Kapitan Rebrow ukrywa się w lasach po stronie ukraińskiej, będąc poszukiwanym listem gończym za ucieczkę z aresztu. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje jedynie z dwojgiem przyjaciół – Michałem Łuczakiem oraz doktor Martą Siwą. Pogranicze jest nadal niespokojne, nie udało się rozbić wszystkich szlaków przerzutowych, a lokalny przemytnik Kalita – skazany kilka lat wcześniej – wychodzi z więzienia. Dodatkowo, na jego miejsce pojawił się bezwzględny Cinek, który zacieśnił współpracę z mafią ukraińską. Po odkryciu makabrycznej zbrodni związanej z nielegalnymi uchodźcami, zadanie poprowadzenia śledztwa otrzymuje prokurator Dobosz i pełna obaw wraca w Bieszczady. Tuż po jej przybyciu pojawia się tajemniczy wątek Adama „Grzywy” Grzywaczewskiego.

Fot. HBO

Na granicy nigdy nie jest spokojnie. W miejsce zlikwidowanej grupy przestępczej pojawiają się nowi gracze. Akcja trzeciego sezonu zaczyna się, gdy Straż Graniczna zatrzymuje dwóch migrantów, którzy próbowali uciec z Polski na Ukrainę. Rebrow, idąc ich tropem, niespodziewanie odkrywa miejsce zbrodni. Brutalne zabójstwo odbija się echem w całej Polsce. Markowski rozpoczyna śledztwo, a Rebrow zgłasza się po pomoc do Dobosz, zakładając, że sprawa może mieć drugie dno. Pnąca się po szczeblach kariery w Warszawie Dobosz niechętnie wraca w Bieszczady.